Mesajı Okuyun
Old 08-01-2008, 15:11   #30
Adli Tip

Varsayılan Özensizlik!

Alıntı:
Yazan Admin
Kötü Türkçe kullanımında sorun bilgisizlik mi, yoksa ilgisizlik mi?

Bence de sorun ilgisizlik, özensizlik ve "saygısızlıktan"* kaynaklanmaktadır.
Ben anketi, "hukuk fakültelerinde de Türkçe dersi okutulsun" olarak işaretledim. Bir hukukçunun Türkçe'yi iyi kullanması "en az" icra hukukunu ya da roma hukukunu bilmesi kadar önemlidir. Belki de böylelikle bu önemin verilmesi sağlanabilirdi.
Türkçe, her fakültede olduğu gibi YÖK dersi değil, bizler için mesleki bir ders olmalıdır.

Konuyla ilgili olarak değinmek istediğim bir husus daha var:
"Türkçe yazmak ve bilgisayar kullanımı!"

En son ne zaman, -kendime not olarak değil de- birisi okusun diye kalemle, kağıda yazı yazdım hatırlamıyorum.
Yazı yazmayı unuttuk belki de... El yazımızla yazı yazarken okunduğu gibi yazılmayan kelimelerin daha çok farkındaydık ve ellerimiz refleks olarak doğrusunu yazardı.
Şimdi ise "Word"ün "otomatik yazım denetimine" güveniyoruz sadece. (Sıklıkla doğru kelimeyi yanlış olarak görse de "Word", ona güvenemeyecek kadar da emin olamıyoruz bildiklerimizden.)
Bu yüzden (otomatik düzeltme olmadığından) belki de sitemizde daha çok yazım hatasına rastlıyoruz.

Saygılarımla,

*Saygısızlık: Dava dilekçelerimizle, temyiz dilekçlerimizde bile yazım yanlışlıklarının farklı sayılarda olduğunu gözlemliyorum. Yazıyı yazarken gösterilen önem, yazıyı okuyacak kişi ya da kuruma göre değişebiliyor yani. Bu sebeple, bilgisizlikten değil de ilgisizlikten kaynaklanan hataların bir çoğu, mustakbel okuyucuya duyulan saygıyla ilişkilendirilebilir.