Mesajı Okuyun
Old 13-11-2007, 19:29   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Türkçe Dersi Fakültelerde Zorunlu Olsun Mu?

Bir dava dilekçesi yazdığınızda; ödev veya tez hazırladığınızda; resmi makamlara dilekçe yazdığınızda; THS’de forumlara mesaj yazdığınızda; yazdıklarınıza şöyle bir baktığınızda ne düşünüyorsunuz? “Evet, çok güzel yazmışım” diyor musunuz? Mesela bir kelimeyi yazarken tereddüt yaşamaz mısınız? Acaba yazılışını doğru mu yazıyorum(Yanlış/yalnız); acaba doğru anlamını yazdım mı; imla işaretlerini doğru kullandım mı vs.vs…

Yukarıda yazdığım endişeleri yaşamıyorsanız, sizi tebrik ederim. Çünkü ben zaman zaman bu endişeleri yaşamaktayım.

Yazdığınız dilekçe vs. de kendinizi iyi ifade ettiğinize inanıyor musunuz ? Yazdıklarınızın okuyan tarafından kolay anlaşılabildiğine inanıyor musunuz? Yani muradınızı rahatlıkla anlatabildiğinize inanıyor musunuz?

Son yazdıklarıma da evet diyorsanız, Türkçe ve imla konusunda mükemmelsiniz diyebilirim. O zaman, karşılıklı davamız olmamış demek ki…Yine THS’de mesaj yazarken, -de –da bağlaçlarını ayrı yazıyorsunuz demektir. THS’de soru sorduğunuzda, “Konuyu biraz açar mısınız?” “Siz şöyle demişsiniz ama ben böyle anladım” “Sorunuz net değil” şeklinde yanıtlar almıyorsunuz demektir.

Ben ise gerek takip ettiğim davalar nedeniyle, gerekse THS’de yazılan mesajlar nedeniyle Türkçe ve imla konusunda hukuk fakültesi veya diğer fakülte mezunlarının sorunu olduğunu görüyorum. Üstelik kendimi de bu konuda yeterli bulmuyorum.

Türkçe dersini orta ve lise öğrenimi sırasında aldım. Fakültede ise bu ders yoktu. Çok kitap okuduğumu sanıyorum. Her gün 2 gazete okuyorum. Kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ama yine de yeterli bulmuyorum. Ana dilini iyi konuşamayan avukat, savcı, hakim olur mu, diyorum. Üzülüyorum…. Sebebi ne olabilir diye düşündüm.

Acaba fakültelerde bütün sınıflarda Türkçe dersi zorunlu olsa, çözüm olur mu? Sadece hukuk fakültesinden söz etmiyorum. Tıp fakültesinde, siyasal bilgiler fakültesinde ve diğerlerinde de zorunlu olsun istiyorum. Türkçe’yi iyi konuşamayan bir hariciyeci olur mu?

THS’de bir forum bulunmaktadır. Roma Hukuku gerekli bir ders mi, diye… Bence gerekli tabii ki…Ama katılımcıların çoğu gereksiz diyor. Oraya yazanların bazıları, Türkçe(seçimlik ders olmasına rağmen), maliye/iktisat gibi dersleri de gereksiz bulmaktadır.

Yukarıya bir anket açtım. Türkçe dersi fakültelerde zorunlu ders olsun mu? Evet diyorsanız lütfen işaretleyin…Hayır diyorsanız da işaretleyin ama düzgün cümlelerle ve imla kurallarına uyarak sebebini ve çözüm önerinizi de belirtir misiniz?

Katılımınız için şimdiden teşekkürler…

Saygılarımla