Mesajı Okuyun
Old 01-05-2007, 02:07   #1
Cest la vie

Varsayılan Ogrencilere Yaz Kiyafeti Genelgesi

Alıntı:
Okullarda yaz kıyafeti dönemi

Havaların ısınmasını dikkate alan Milli Eğitim Bakanlığı, öğrenciler için yaz kıyafeti uygulaması başlattı.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre; öğrenciler, 1 Mayıs’tan yeni öğretim yılı başına kadar yazlık giysilerle okula gidebilecek. Ancak kıyafetler, okula yakışır tarzda olacak.

Kravat takma ve ceket giyme zorunluluğundan kurtulan erkek öğrenciler, okula giderken sade, yarım kollu gömlek ya da tişört giyebilecek.

Genelgede kız öğrenciler için yapılan tarif biraz daha kapsamlı. Kız öğrenciler okula içini göstermeyen, vücut hatlarını belli etmeyen giysilerle girebilecek.

Kız öğrencilerin kot, tayt, badi ve streç giymemesi gerektiği vurgulanan genelgede, okulca belirlenenler dışında simge, sembol, şekil ve yazıların yer alacağı giysilere de izin verilmedi.
http://www.ntvmsnbc.com/news/406825.asp

Merhaba,

Elbette genelgeyi okumak gerekir ancak bu haber dogrultusunda yorum yapacak olursak, 7-17 yas arasindaki tum ogrencileri kapsayan bu genelge, kiz ogrencilerin ozellikle 'kot' giymemesi yasagi acisindan hukuka uygun mudur? Yine belki lise ogrencilerini de ayri tutabiliriz ancak '7-14' yasindaki cocuklarin her ne sekilde olursa olsun cinsiyete gore ayrilarak farkli uygulamalara/yasaklara maruz birakilmasi sizce ne derece dogru?

Ben ufak bir arama yaptim ancak genelgeye ulasamadim, genelgeyi de bulup okuyabilirsek daha saglikli dusunup yorumlar yapabilecegimize inaniyorum. Bu nedenle ulasabilen olursa buraya kopyalayabilir mi?

Saygilarimla