Mesajı Okuyun
Old 17-02-2012, 18:35   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Hangi maddesine aykırıa sizce? Ben Anayasaya aykırılık göremiyorum. Düzenleme benim de işime gelmiyor, ticari hayatı olumsuz etkileyeceğini de düşünüyorum ama ne yazık ki hukuksal açıdan hem Anayasaya hem de AİHS'ne uygun.

Sayın Aladağ,

Alacaklı kişi, mevcut düzenlemeye güvenerek malını satmış belki de o malı ilk elden alırken kendi de çek kesmiştir. Kendi çekinin vadesi geldiğinde ödemiş ama alacaklısı olduğu çekin karşılığını tahsil edememiştir. Son umut olarak, karşılıksız çek keşide etmek suçundan şikayetçi olmuştur. En azından borçlunun taksitlerle ödeyeceğini ummaktadır. Ancak hükümet, bir yasa çıkararak, alacaklının yerine geçerek borçluyu affetmiştir. Bu şekilde alacaklı olup, alacağını tahsil edemeyen birçok işletmeci veya esnaf batacaktır.

Hükümet düzenleme yaparken, alacaklıyı koruyacak önlemler de alabilirdi. Aşağıdaki Anayasa maddeleri gereğince, şartlar zorlanabilir, diye düşünüyorum. Ancak, mahkeme bu başvuruları incelerken, davalar düşecek ve hapishaneler hükümetin öngördüğü şekilde biraz rahatlayacaktır. Amaç hasıl olduğu için, Yüce Mahkeme bu düzenlemeyi iptal edebilir, diye düşünüyorum.

Alıntı:
MADDE 48- Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir.
Devlet, özel teşebbüslerin millî ekonominin gereklerine ve sosyal amaçlara uygun yürümesini, güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayacak tedbirleri alır.

MADDE 167- Devlet, para, kredi, sermaye, mal ve hizmet piyasalarının sağlıklı ve düzenli işlemelerini sağlayıcı ve geliştirici tedbirleri alır; piyasalarda fiilî veya anlaşma sonucu doğacak tekelleşme ve kartelleşmeyi önler.
Dış ticaretin ülke ekonomisinin yararına olmak üzere düzenlenmesi amacıyla ithalat, ihracat ve diğer dış ticaret işlemleri üzerine vergi ve benzeri yükümlülükler dışında ek malî yükümlülükler koymaya ve bunları kaldırmaya kanunla Bakanlar Kuruluna yetki verilebilir.

B. Esnaf ve sanatkârların korunması
MADDE 173
- Devlet, esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır.