Mesajı Okuyun
Old 04-05-2004, 00:58   #55
Gemici

Ideolojı Nedir?

İdeoloji: ide, fikir, yunanca; idea= İdee ve logos= öğreti, doktrin. Kelime anlamı olarak “ide/fikir öğretisi”.

Felsefede ideoloji, bilmek kavramı ile ilgili. Bir ideoloji belirli bir anafikirin egemenliğindeki bir dünya görüşüdür. Bu anafikir değişik gerekçelere dayanır ve diğer ideolojilerden sınırlandırılır. İdeolojilerin hedefi bir değerler sistemi oluşturmak veya kurulu bir sistemi korumaktır.

Kavram olarak ideoloji ilk olarak 1796 senesinde Fransız Filosof Destutt de Tracy tarafından kullanılmlştır. Ideoloji filosofları kendilerini Rene Descartes in rasyonalisminin karşıtı olarak görüyorlardı. Aydınlanma çağının geleneklerini sürdüren ve demokratik olan ideologlar Napolyon devrinde nüfuzlarını kaybetmişlerdir.

Fikrin yeniden canlanması 19 Yüzyılın ortalarında Marx ve Engelsin burjuva bilimini ve ideolojileri eleştirip komünizmi bilim olarak yerleştirme çabalarının sonucunda olmuştur. Pratikte Marksist Öğreti eleştirdiği ideolojilerin akıbetine uğramış ve kendisi bir ideoloji olmuştur.

İdeolojiler tek yanlı, müsamahasız oldukları için, manüpilasyon yaptıkları ve insanlara baskı yaptıkları için eleştirilmektedirler. Eleştiricilerin böyle bir kanıya varmalarının sebebi: ideolojiler insanların toplum içinde yaşamalarını kendilerine konu ediniyor ve bu yaşamı etkilemeye çalışıyorlar. Bu sebeptende ideolojilerin temellerinde daha ilk baştan itibaren, diğerlerine belirli bir dünya görüşünü zorla kabul ettirme temayülü zımnen yatmaktadır.

Ideolojilerin belirgin özelliklerinden birisi mutlak, nedeni araştırılamıyan ve gerekçelere dayanmıyan gerçekleri yerleştirmeye çalışmaktır. İdeolojiler kritik kabul etmez, ama buna rağmen eleştirilirler. Fakat ideolojiler kendilerine yöneltilecek eleştirilere karşı bir savunma hazırlamışlardır.

Çağımızdaki ideolojilerden örnekler:
Komünizm: üretim araçlarından özel mülkiyetin kaldırılması anafikri ile,
Milliyetçilik: kendi milletinin diğer milletlerden üstün olduğu anafikri ile,
Neoliberalism: kapitalismin günümüze damgasını vuran ideolojisi. Kapitalizme ve piyasaya mümkün olduğunca müdahale etmemek anafikri ile,
ideolojilerinin sınırlarını belirlemektedirler.

Dinlerin ideoloji olup olmadıkları tartışılmalıdır. Bir dinin fundamentalist yorumu, aşırı dincilik muhakkakki ideololjidir.

İdeoloji olarak nitelendirilen diğer akımlar:

Felsefi: Materyalizm, Rasyonalism, İdealizm, Marksizm, Pasifizm,
Sosyal: Kollektivizm, İndividualizm, Demokrasi, Emperyalizm, Liberalizm, Anarşizm, Faşizm,
Etnik ve dini: Milliyetçilik, Irkçılık, Islamizm, Panarabizm, Siyonizm

İdeolojilerin birbirilerini kesin olarak dışlaması şart değildir, bir veya birkaç ideoloji bir arada olabilir.

Konfüçyüs: “ispat edilemiyecek seylere inanmak ideolojinin en sevdigi seydir”

İster inanın ister inanmayın, yukarıdaki fikirlerin hiç birisi benim değil. Eğer bir saçmalık varsa benim bu saçmalıktaki payım sadece yukarıdaki fikirleri Almancadaki değişik birkaç kaynaktan Türkçeye aktarmış olmak.

Sayın Nusret,
Haklısınız, yazdıklarımdanda anlaşılacağı üzere her türlü ideolojiye karşıyım. Buda belki bir ideolojidir kimbilir.

Alıntı:
Sahibi: Nusret
Sorunu kisisellestirmemekte fayda var. Ben sadece ve sadece bu konu basliginda ileri sürülen bazi düsüncelerin insanlari nasil bir konuma düsürebilecegini belirtip bu konuda bir uyarida bulunmak istedim.

Sayın Nusret birisini muhatap almak sorunu kişiselleştirmektir. Eğer sadece fikirleri tartışmak istiyorsak kendinimize kimseyi muhatap almamak ve belirli bir fikri eleştirmek gerekir.

Yazdığım bir cümleyide belirttiğiniz şekilde düzeltmem gerekir.
Alıntı:
Eger hukukun, adaletin, demokrasi ve insan haklarinin korunmasi, yani avukatlarin ortak degerleri söz konusu ise evet derim.

Değişik: Eğer hukukun, adaletin, demokrasi ve insan haklarının korunması, yani İNSANLIĞIN ortak değerleri söz konusu ise CÜBBELİ veya CÜBBESİZ her türlü yürüyüşe evet derim.

Saygılarımla