Mesajı Okuyun
Old 29-01-2012, 18:57   #5
Av.Nevra Öksüz

Sayın Koray,

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Zemin etüt edilmeden teslim edilmişse; idarenin kusurlu olduğu düşüncenize aynen katılıyorum.. Ancak ayrıca, şartnameye de bakmak gerekiyor, özel ihbar yükümlükleri olabilir...

Öncelikle teşekkür ederim.

Zemin etüdü yapılmadan teslim edilmiş. Söz konusu zeminle ilgili muhtelif üniversitelere ait (öğretim görevlilerinden oluşan)bilirkişi heyetlerince verilen, şu anda dahi bu yerde yapılaşmaya gidilemeyeceği ve bu alanın 1.derece deprem bölgesi olduğu ve tedbir dahi alınsa yapıya müsait olmadığı şeklinde raporlar var. Yani işin özü şu şekilde: Yapının güçlendirilmesi mümkün değil; tamamının yıkılması gerekiyor; lakin yıkılması halinde dahi bu yere yeni yapı yapılması mümkün değil. Gelin görün ki: idareye kusur (dahi) izafe eden yok

Şartnameleri ve tüm sözleşme eklerini (ana sözleşmenin tamamını) inceledim, hiçbirinde (ihbarla ilgili) mevzuattan ayrık madde ve/veya yükümlülük yok...

P.S: (Böyle bir zeminde yapı yapılamayacaksa hangi malzemenin kullanıldığının ne önemi var o da ayrı bir mesele ama ; ben yine objektif bakmaya çalışarak ) Yüklenicinin, malzemeden mütevellit sorumluluğu da var; lakin yukarıdaki duruma rağmen tüm kusuru yükleniciye vermek hiç adil değil (diye düşünüyorum )

Tekrar teşekkürler,

Saygılar...