Mesajı Okuyun
Old 05-01-2010, 10:54   #4
Gamze Dülger

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Vekaletnameyi verirken temsilci olan kişi yetkili temsilci ise, elbette ki vekaletname geçerlidir. Aksi düşünce, görev süresi biten temsilcinin açtığı banka hesaplarının, yaptığı tüm sözleşmelerin de geçersiz olması gibi bir tuhaf sonuç doğurur ki, bunu savunmak mümkün olmaz.

Benim arzum vekili yetkisiz sağlamaya çalışmak değil,yarın birgün dosyamın bozulmasını engellemeye çalışmaktır.

Peki şöyle sorayım.

Bu vekil davayı kabul edebilir mi?Kabul beyanı hukuki sonuç doğurur mu?

Veya HUMK 39-40. maddeleri gereği' Davaya ehliyet,vekalet ve her davanın açıldığı tarihteki şartlara göre değerlendirileceğine ilişkin ' kural sözkonusu olduğunda,bu şahıs şirketi temsile yetkili değil ise ne olacak?

Ben şahıs olarak X kişiye vekaletname verdim ancak daha sonra mahkeme kararı ile kısıtlandım.Verdiğim vekaletname kendimi temsil yetkisine sahip olmasam dahi geçerli olmaya devam mı edecek?

Keşke vekil gerçekten şirketi temsile dava tarihi itibarıyla geçerli olsada,taraflardan birinin yanlış ya da yetkisiz temsilci ile davada temsil edilmesi gibi 'Yargılamanın yenilenmesi ' sebebi gerçekleşmese!

Karar arıyorum arkadaşlar!