Mesajı Okuyun
Old 04-04-2004, 10:07   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Hukuk sistemimizde “Gerçekleşen sonuç” :

1)“Adaletin gerçekleşmesi” mi ?;
2) “Şanslı olanın” kazanması mıdır ?

3)“Kazanan haklıdır” mı? ;
4) “Haklı olan kazanır” mı?

Bir yerde okumuştum, ama hatırlayamadım kitabın adını. Yaklaşık şu şekilde ifade edilmişti:

'' Osmanlı İmparatorluğunun en görkemli zamanında, padişaha kızan ortalama birey: ' Beni kızdırma seni kadı'ya şikayet ederim! ' diyebilmiştir...
Bu cümle analiz edilmesi gereken önemde bir cümledir. Padişahlık gibi, tek ağız ile kafaların uçurulabildiği bir düzende, Kadı' nın (Yargıç) adalet yaklaşımının vatandaş üzerindeki tesiri ve algılama yönü, sorunuza bir anlamda cevap verebilir kanısındayım.

Elbetteki, kadı'lık hakkında da muhtelif söylentiler vardır.

Sanıyorum, konu olayın geçtiği dönem Osmanlının bozulmadığı döneme ilişkindir. Yargı sisteminin tesirden uzak kaldığı, vatandaş ayrımı yapmadığı bir dönem..

Aynı şekilde bir Başbakan'ın kötü davranışı yada sözü karşısında, bu günkü vatandaşın: '' Beni kızdırma seni Mahkemeye veririm...'' diyebilecek gerçeklikte olup olmadığına bakmak doğru olur...

Bu sözü söyleyen için, günümüzde yaklaşım: '' Adam deliydi! ... başbakana şöyle dedi..''' den öteye geçmez kanısındayım..

Belki mahkemeye verebilir, hatta bu sözü de söyleyen olabilir, fakat inancının da olması gerekir... inandırıcılığının da olması gerekir..

Konu açıldıkça, sayın Metin' in felsefesi daha iyi anlaşılıyor. Bir kelime en fazla bir cümle yazarak sayfalarca cevabi yazı yazılmasını sağlamak büyük başarıdır.. ustalıktır.

Teşekkürler üstad.

Saygılarımla.