Mesajı Okuyun
Old 29-01-2004, 19:09   #21
Gemici

Sayın Bir Dost,

Bildiğim kadarı ile Federal Almanyada evlenmelerde kimin hangi adı seçtiğine dair merkezi bir istatistik yok. Varsada ben bilmiyorum.

Buna rağmen sorunuzu cevaplandırabilecek bazı bilgileri elde edebildim.

Münih Belediyesi Evlendirme Dairesi Müdüründen aldığım bilgilere göre 2002 yılına ait veriler şöyle(2003 yılı daha değerlendirilmemiş, ama fazla bir değişiklik beklenmiyor):

-- Toplam evlenme sayısı: 5483
-- Ortak bir evlenme adı kararlaştırmadan,
evlilikten önceki adlarını
taşımak istiyenler: 1280
-- Kadının adını evlilik adı
olarak kararlaştıranlar: 161

-- Çift ad (Evlilik adı olarak kararlaştırılan adın önüne veya arakasına evlilikten önceki adlarını ek olarak alanlar) konusunda bir istatistik yapılmıyor. Gerekçe: eşlere bu eklerin sonradan kaldırılabilmesi imkanının verilmiş olması.

-- Münihteki evliliklerin yüzde 38 i Münihte yaşayan yabancı ülke vatandaşları arasında gerçekleştirilen evlilikler. Bu evliliklerde evlenenlerin vatandaşı olduğu ülkelerin mevzuatı uygulandığı için, bunların hangi adı seçtikleri istatistiklerde belirtilmemiş.

-- Geriye kalan 2000 e yakın evlilikte de erkeğin adının evlilik adı olarak kararlaştırıldığı varsayılıyor.

Not: Münihte iki Tane Evlendirme Dairesi var. Yukarıda verdiğim bilgiler sadece bir tanesine ait. Münih İstatistik Yıllığında, 2002 yılında kıyılan nikah sayısı toplam olarak 10539 olarak belirtiliyor.

Saygılarımla