Mesajı Okuyun
Old 10-01-2010, 23:41   #3
Av. Aysun S.

Merhaba değerli meslektaşlarım,
Bu ve buna benzer tüm forumları inceledim. Benim de bir çek ile ilgili son dönem başım çok ağrıdı. Durum şöyle: müvekkilim şirket lehdarı olduğu emre yazılı bir çeki ciro ile iş yaptığı bir şahsa kargo ile gönderiyor.Bu uygulama aralarında mutad, sorunsuz yürürken bu sefer çeki almadıklarını söylüyorlar. Aynı yerde yine o şahsın kurucu ortağı olduğu bir limited şirket var, yaklaşık 1 ay evvel devretmiş ancak aynı yerde, aynı çalışanlarla iş yürütüyorlar. Çek kaybolduğu için çek iptali davası açıp, ödemeden men kararı aldık. Sonra çek limited şirket aracılığı ile ciro edilerek bir 3.şahsa verilmiş ve 3.şahıs çeki bankaya ve çek iptali davasına sunmuş. Bu durumu mahkemenin bana çek istirdadı davası açmam için muhtıra yollaması ile öğrenmiş bulunuyorum. Bu sürede ihtiyati haciz kararı almak için başvurmuşlar ancak reddedilmiş.Ben de süresinde terditli (çek istirdadı, sebepsiz zenginleşme ve menfii tespit olarak 3 davalıya) ve ihtiyati tedbir talepli bir dava açtım. Tedbirle ilgili bir karar çıkmadı henüz ama 3. şahsın avukatı,ben davamı açmadan 1 gün önce kambiyo evrakına yönelik icra takibi başlattı. Bu koşulda yapılması gerekenle ilgili bana fikir verebilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.
Saygılar.