Mesajı Okuyun
Old 29-12-2006, 17:36   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV. YUSUF DEVECİ
sayın ergin bankaya müvekkilerin hesap numaralarını bildirin paranın ilgili hesaplara mahkeme kararına göre aktarılmasını talep edin vekalet ücreti konusunda sorun oluşturmayacaksa

Soruyu vekalet ücreti açısından sormamıştım. Müvekkileye durum izah edildi. Yeni vekalet de çıkarabileceğini kendisinin de gelebileceğini beyan etti.

Bankayı telefonla aradık. Müdür yardımcısı ile aramızdaki diyalog aynen aşağıdaki gibidir.

S.E- Hanımefendi, yarın(bugün) müvekkile ile geleceğiz. Müvekkileye ait hissenin ödenmesinde başkaca bir sorun kaldı mı?

M.Y- Müşterek mülkiyete geçirmişsiniz. Sorun yok gibi. Ama ben yine de hukuk müşavarliğini arayayım.

...
...
...
...
...
S.E-Peki Hanımefendi ben sizi ararım.

Aranıp bulunamayınca, bugün tekrar arandı.

S.E- Hanımefendi geliyoruz. Sorun var mı?

M.Y-Yok. Ancak iki hesap var biliyorsunuz. Birisi Euro cinsinden, diğeri YTL cinsinden.

S.E- Evet

M.Y.-YTL cinsinden olan hesaptan, muris tarafından fatura ödeme talimatı verilmiş. tüm mirasçılar bu talimatı geri aldığına dair yazılı belge verirlerse bu hesaptan da ödeme yapacağız.

S.E- Talimatı veren kişi ölmüş olduğuna göre, talimat kendiliğinden kalkmış olmaktadır. Talebiniz hukuki değildir.

M.Y- Olur mu? Mesela kredi kartı borcu olsaydı ne olacaktı? Öldü diye tahsil etmeyecek miydik?

S.E- Daha önce söylediğim gibi sizinle hukuk konusunda tartışma yapmayacağım. Ama şunu söyleyebilirim: Kredi kartı borcu muris ölmeden önceye aitse tabii ki tahsil edeceksiniz. Ama öldükten sonraki kredi kartı harcamalarından dolayı tahsilat talep ederseniz; sizi Cumhuriyet Savcılığ'ına şikayet ederim.

M.Y-???

S.E- Yani yine 3 mirasçıyı da istiyorsunuz. Biliyorsunuz ikisi Almanya'da...

M.Y- Faksla göndersinler talimatı.

S.E- Fakstaki imzaların onlara ait olduğunu nereden bileceksiniz?

M.Y- Bizdeki imzalarıyla karşılaştıracağım.

S.E- Grafoloji uzmanı mısınız?

M.Y-???

Sabırla okuyanlar için teşekkür ederim. Bankaya ihtar çekip, müvekkilin ilk müracaat tarihinden itibaren ticari faiziyle birlikte hisseye düşen oranın tarafımıza ödenmesini, ödenmediği takdirde açacağımız hukuk davası yanında, hizmet sebebiyle emniyeti suistimal suçundan dolayı Cumhuriyet Savclığı'na müracaat edeceğimizi bildireceğim.

Katılımcı arkadaşlara bilgi vereyim istedim.

Saygılarımla