Mesajı Okuyun
Old 01-10-2012, 10:35   #9
Admin

Alıntı:
Yazan feyzaday
Merhaba, Barolar ilgilenmiyorlar. İlgilenseler bir sonuç çıkacaktır. Bir sonucun çıkması ise örnek teşkil eder ve avukatları bu yolla reklamdan el çektirir. Google'ın türkiyede temsilciliği var. İstanbul Barosu bu konuyla ilgili öncelikle google ın temsilcisine yazı yazarak bu reklamların yasak olduğunu, kaldırılmasını ister. Şayet buradan cevap gelmez ise Ulaştırma bakanlığına durumu bildirir, o da olmadı , tüm bu mücadelenin belgelerini ekleyerek, ülke içinde yasaya aykırı yayın yapan, sunumuna izin verilen google ın bu hakkının elinden alınması için sulh ceza mahkemesine gider. Bunu her birimiz de yapabiliriz, belki de ben yaparım, uygun bir vakit bulduğumda. Hülasa Barolar çalışmıyorlar.
Ben tam olarak söylediğinize katılmıyorum. Google yayın politikaları konusunda oldukça tavizsiz bir şirkettir. Bir tek youtube videosu nedeniyle Türkiye'de 2 yıl youtube'a erişim engellendi, buna rağmen Google bir adım geri atmadı. Alt tarafı bir video, toplasanız 6000 kişi seyretmez, kaldıralım, 60.000.000'luk ülkenin ziyaretçilerinden oluyoruz demediler. Google böyle konularda olaya internet özgürlükleri ve ABD mevzuatı açısından bakar, zira bu konuda vereceği küçük bir tavizin başka konularda başka ülke, kişi ve kuruluşların talep edeceği milyonlarca başka tavize neden olacağının bilincindedir.

Avukatların reklam yasağı konusunda google'ın Türkiye ile işbirliği yapmasını imkansıza yakın görüyorum. Bu işbirliği sağlanmadığı için de Türkiye'de tüm Google'a erişim yasağı konması ise ne pratikte mümkün ne de yasal mevzuat yönünden mümkün zira Avukatların reklam yasağı 5651 sayılı 8. maddesi kapsamına giren bir suç değil.

Kaldı ki, böyle bir nedenden bütün ülkenin Google arama motoruna erişimi kesmek de herhalde Avukatlık mesleğine verilebilecek en büyük zarar olur. Tüm ülkenin (haklı) nefretini kazanmak için daha etkili bir yol düşünemiyorum.