Mesajı Okuyun
Old 07-01-2009, 08:25   #12
av.murat kılıç

Sultanahmet Adliyesinde bir şu durum var. Sene başında veya kotanız bittiği zaman yeniden kota almak durumundasınız. 13-14 tane icra müdürlüğü var. Her icra müdürlüğüne bakan icra mahkemeleri var.
Diyelim ki kotanız 9.icra müdürlüğüne düştü. 9.icra müdürlüğüne 1.icra mahkemesi bakıyor. Ancak 1.icra mahkemesi taahhüt haciz mahallinde alınmışsa; ister haciz yapılsın ister yapılmasın beraat kararı veriyor.
Örneğin 7 ve 5 itm unsurları var ise haciz mahallinde alınan taahhütten ceza veriyor.
Demek istediğim artık dosyayı sonuçlandırmanız biraz da şans kısmet işi. İcra ceza mahkemelerinden ceza çıkartmanız veya beraat kararı çıkması kotanızın nereye düştüğüne bağlı birazda. Ağır ceza mahkemelerine itiraz etseniz bile itiraz sonucu %99,99 onamadır. Hatta gerekçe bile yazmazlar. Gerekçe olarak şunu gördüm; "icra ceza mahkemesinin kararındaki gerekçelere göre müşteki tarafın itirazının reddine" Kendim yaşadığım için söylüyorum; Sultaahmetteki icra mahkemelerinde sıkıntı var. Çok yoğun bir işi yükü var. Personel işten bunalmış vaziyette. Kota meselesinin bu yönüde var...