Mesajı Okuyun
Old 08-02-2011, 00:02   #73
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
4721 S.K. m.24/2: "Kişilik hakkı zedelenen kimsenin rızası, daha üstün nitelikte özel veya kamusal yarar ya da kanunun verdiği yetkinin kullanılması sebeplerinden biriyle haklı kılınmadıkça, kişilik haklarına yapılan her saldırı hukuka aykırıdır."

6098 S.K. m.63: "Kanunun verdiği yetkiye dayanan ve bu yetkinin sınırları içinde kalan bir fiil, zarara yol açsa bile, hukuka aykırı sayılmaz.

Zarar görenin rızası, daha üstün nitelikte özel veya kamusal yarar, zarar verenin davranışının haklı savunma niteliği taşıması, yetkili kamu makamlarının müdahalesinin zamanında sağlanamayacak olması durumunda kişinin hakkını kendi gücüyle koruması veya zorunluluk hâllerinde de fiil, hukuka aykırı sayılmaz."

6098 S.K. m.58/1:"Kişilik hakkının zedelenmesinden zarar gören, uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat adı altında bir miktar para ödenmesini isteyebilir."

Diğer örnekleri verme sebebim aşağıdakilere benzer şeylere dikkat çekmek içindi:

İcra memurunu aldık ve haciz yapıyoruz üstadım; hacze gittiğimiz şahsın kişilik hakkı zedelenir mi? Mutlaka (diye düşünüyorum ) Lakin burada kanundan kaynaklanan bir yetkinin kullanımı var, hukuka aykırı değil; bunu hukuka uygunluk sebebi saymadığımız takdirde ve 58.maddenin lafzına bağlı kalırsak (hukuka aykırı olmasa da) hacze gittiğimiz ve kişilik hakkı zedelenen borçlu manevi tazminat talep edebilir?

Anayasanın 36. maddesine göre savunma hakkımız var. Bir boşanma davasında davacı eşini aldatmaktadır, cevap dilekçemizde yazıyoruz, ispatlıyoruz, karar gerekçesine yazılıyor ve karar kesinleşiyor; hukuka aykırılık yok; fakat bu kişinin kişilik hakkı zedelendi. Manevi tazminata hükmedilebilir?

Kişilik hakkı mutlak bir hak ve buna saldırı, mutlak hak olması sebebiyle hukuka aykırı sayılıyor. Lakin 4721 S.K. m.24/2'deki düzenlemeler hukuka aykırılığı ortadan kaldırıyor. Elbette ki kişilik hakkının zedelenmesinin ortadan kalkması, yok olması durumunu yaratmaz. Fakat "rıza"nın varlığı halinde -hukuka uygunluk sebebi-nden dolayı 6098 S.K. m.58/1 anlamında kişilik hakkının zedelendiğinden bahsedilemez (demek istiyorum); başka bir deyişle BK m.58/1 kişilik hakkı zedelendiğinden dolayı tazminatı düzenliyor ve bu anlamda kişilik hakkı zedelenmemiştir, tazminata mahal vermez diyorum Siz, benden çok daha doğru ve düzgün ifade etmişsiniz

Diğer taraftan yargıtay, verdiğim örnekteki "rıza"yı da mutlaka ahlaka aykırı sayacak, kabul etmeyecek (belki tenkis sebebi sayar ) ve güzel bir gerekçe yazacaktır (lakin ben o örneğe sebep olan kararın hukuki olduğu kanaatinde değilim ve bu gerekçelerine de katılamayacağım )

Ayrıca ve özellikle belirtmek isterim ki siz "hukuka uygunluk sebebini" ortadan kaldırıyorsunuz demiyorum ; mesajlarımın fikir teatisi-fikir jimnastiği-hukuki tartışma v.b. şeklinde nitelendirilmesi saikime daha uygun olacaktır, emin olun

Ve son olarak fiil hukuka aykırı olmasa da zarar var ve hukuka uygunluk sebepleri de olsa zarar var şeklinde bir yaklaşımla verilecek kararlara sebep olursa maddenin iptali gerekecektir (diye düşünüyorum )

P.S: Gerekçesine de baktım ve bu konuda bir açıklama yapılmamış

Saygılar...

Üstadım 58. maddeye "Hukuka aykırı olarak" ibaresi eklenmelidir, diye düşünüyorum...

Saygılar,