Mesajı Okuyun
Old 03-01-2013, 08:46   #16
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
1.Şiir ve hukuk birbirine hiç benzemez!
Bir yerde haklısınız: Şiirde şair yargısını söyler, hagb kararı vermez.
Alıntı:
2.Şiirde şair saklanmak ister, hukuk yasayla bilinmek!
Şiir bilinmekten öte, ezberlenir. Ben hiç kanun ezberleyen görmedim.
Alıntı:
3.Şiir, şairinin orkinos çığlığıdır
Karar, eğer mağdurun sevinç çığlığı olamıyorsa mağdur da şair olur.
Alıntı:
4.“Herkes hukuktan yana” değil! Menfaatinden yanadır.
Menfaat konusunda size katılıyorum: Herkes kendi menfaati için herkesin hukuka uymasını ister. Ama kendi menfaati için kendisi hukuku çiğner. Çiğnemekte bir sakınca görmez çünkü hagb kararına güvenir.
Alıntı:
5.Şair, şiirini şifreler. Yasa koyucu hukuku yasayla deşifre eder.
Deşifre edilmiş yasalar hakkında yazılmış şerh kitaplarının sayısı, şifrelenmiş şiirler hakkında yazılmış kitaplardan milyon kat fazladır. Keşke hagb konusunda da doğru uygulamayı gösterecek bir şerh olsa.
Alıntı:
6.“Hukukun uygulanması için vatandaşa ve devlete karşı”…
a.Hukukçular görüşlerini açıklarlar,
b.Vekil-avukat dava açar.
İşte asıl bu konu önemli:
a. Hukukçular görüşlerini açıklamıyor. Hukukçular Yargıtay görüşü peşinde sürükleniyor. Hagb konusunda sitemizde tek görüş belirten hukukçu yok.

b. Hagb konusunda bir dava açılabilecek olsa davada husumeti Yargıtay'a yöneltmek gerekir.
Alıntı:
1."hukuka aykırılık şüphesi bulunduğu hallerde eylemlerin usul hükümlerine göre yargılanması"nı sağlamak vekil-avukatın işidir. Aksine uygulama vekil-avukata duyulan gereksinimi ortadan kaldırabilir.
Hagb konusunda korkulan olmuş, vekil-avukata duyulan gereksinim ortadan kalkmıştır.
Alıntı:
2.“Herkes hukuka uygun davranırsa …” Hukuk uygulanmış olur da, vekil-avukat iş bulamaz!
Bu konuda endişemiz yok: İnsanlık henüz çok geri. İnsanlık bencilliğinden ve saldırganlığından kurtulmadıkça vekil-avukatlık bir meslek olarak var olacaktır.

Yüzyıllar sonra herkesin hukuka uygun davrandığı bir düzeye ulaşılırsa vekil-avukatlığın sıkıcı olacağı düşüncenize katılıyorum.

Saygılarımla