Mesajı Okuyun
Old 13-09-2007, 18:39   #12
Av. Lale Beşe

Varsayılan Sayın İncitanesi

Müvekkilinizle tüm bu riskleri konuşup fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutarak ufak meblağda bir bedel davası açın derim. "Alacağımızın şimdilik şu kadarını dava ediyoruz" ilavesi yapın. Mesela on milyarlık bir dava. Bunun keşif giderleri vs elbette olacaktır ama denemeye değmez mi? Müvekkilinizin kaybedeceği fazla birşey olmaz diye düşünüyorum. Yargıtay ısrarcı davranırsa AİHM ye başvuracağınızı da belirtin. 6-7 yıllık bir maksimum süreç sonrasında sonucun alınacağına inanıyorum. Ben bu dediğimin aynısını yaptım ve çok enteresan ki konumuz aynı. Üstelik ikinci duruşma gününü aldım bile. Red kararı gelecekse sonraki celse reddetsin hakim ve jet hızıyla Yargıtay' dan da geçsin diye dua ediyorum. Karar düzeltmeye dahi başvurmadan gideceğim AİHM' ye. Zira site formunda bir yerde de tartışıldığı gibi, AİHM özellikle bu konularda karar düzeltmeye başvurulmamış olsa da iç hukuktaki yolları tüketilmiş kabul ediyor. Açıkça "aynı mercie gidecek ve birşey değişmeyecek zaten" demeye getirdiği bir iki karar bile okudum. Önceki mesajımda yazdığım gibi üzücü ama ne yapalım? Biz avukatız ve alınacak bir hak varsa kovalamamız gerek. Tüm hukuki yollara başvurmak da yükümlülüğümüz. İşin tek acı tarafı, kendi mahkememize elimizde ecnebi bir kararla gidip HUMK 445. maddeye göre "hadi bakalım yeniden yargılama yapınız" demek zorunda kalmak. Bu arada daha da kötü birşey geldi kulağıma. Naçizane Fransa' da hukukçu arkadaşlarım var. Bu ısrarcı tutumlar karşısında tazminat miktarlarını arttırmayı düşünüyormuş AİHM hakimleri. O kadar çok dava gidiyormuş ki işten başlarını kaldıramaz olmuşlar. Sadece Türkiye' yi kasdetmediklerine eminim ama bu gidişle sözleşmeden imza çekersek hiç şaşırmam. Ne diyelim o zamana kadar da biz mücadelemizi yapacağız. Başarı ve saygı dileklerimle.