Mesajı Okuyun
Old 20-02-2010, 00:37   #2
Songül Yıldız Aksarı

1- Emlakçıda yapılan sözleşme yalnızca emlakçı ile yapılan borçlar kanunu 404.madde kapsamında tellallık sözleşmesidir. Taşınmaz satış vaadi bile değildir.
2- Haklı neden vardır. Sonuçta alım satım akdi daha kurulmamıştır, alım satım akdi kurulmadan önceki aşamada henüz alıcı böyle bir durumu bilmeyebilir, alıcının durumu bilmemesi normal olandır.
3- Ortada bir satım sözleşmesi yoktur. Dolayısıyla satış sözleşmesinin feshi sayılmaz. Tellallık sözleşmesinin feshi olabilir. Nedeni 1. madde
4- Emlakçının satışa konu gayrimenkulün durumunu bilmesi gerekir diye düşünüyorum somut olayda. Bu nedenle komisyona hak kazanamamalıdır. Haklı nedenle fesih vardır.
5- Sözleşmede kaporanın emlakçıya verildiği yazılmamış ise kaporanın alıcıya verildiği kabul edilmelidir diye düşünüyorum. Bu yüzden kaporayı isteyeceğiniz kişi konusunda bir karışıklık olmamalıdır. Nitelemeye gelince sebepsiz zenginleşme olduğunu düşünüyorum. Ancak emlakçının ve ev sahibinin kötü niyetli olarak bu yerin devralınmayacağını bile bile müvekkilinizden kaporayı almak için bu sözleşmeyi yaptığını düşünüyorsanız haksız iktisap olabilir.
6-28.11.2008(öğrenme) tarihinden itibaren 1 yıl olmalıdır. (zaman aşımı)
7- Aradan uzun zaman geçmiştir. Karşı taraf zaman aşımı itirazında bulunmazsa sorun yoktur. Müvekkilinizden zaman aşımına uğrama ihtimalini kabul ettiğine ilişkin muvafakat alarak direkt dava açmanızı tavsiye ederim.
Sonuç olarak 7. maddeyi uygulamanızı tavsiye ederim.