Mesajı Okuyun
Old 18-05-2007, 22:51   #6
halit pamuk

Merhaba,

Kanaatimce ortada bir boşluk yok.TMK.m314demiş ki;nüfus kaydına evlat edinenlerin adı ana ve baba adı olarak İşlenmesi ancak birlikte evlat edinilme durumunda ve ayırt etme gücüne sahip olmayan küçüğün evlat edinilmesi durumunda söz konusu olacaktır.Yani aynı zamanda şuna hükmediyor(mefhumu muhalifinden):

Eğer tek başına evlat edinilmesi durumunda ya da temyiz kudretine haiz bir küçük varsa ana ve baba adı aynen kalacaktır. Yani evlat edinenlerin adı nüfus kaydında ana ve baba adı olarak yer almayacaktır.Eğer bu hükme aykırı bir idari düzenleme olsaydı yasaya aykırı bir düzenleme olurdu ve iptali gerekirdi.Yasa koyucu bu konuda bir boşluk bırakmamıştır.Zaten bu konuda da bir idari düzenleme yapılmış

yönetmelğinin 105. maddesine de aynı hüküm konmuş:

"(4) Eşler tarafından birlikte evlat edinilen ve ayırt etme gücüne sahip olmayan küçüklerin nüfus kaydına ana, baba adı olarak evlat edinen eşlerin adı yazılır."

Tek çıkar yol var: TMK.m.314'in bu hükmünün Anayasa Mahkemesince İptalini İstemek.

Anayasaya aykırı olduğu ileri sürülecek ama ne kadar ciddiye alınır bilemem!

Ama benim görüşümü sorasanız:Haklısınız.Tamam,evlat edinilen kişinin ayırt etme gücüne sahip olamayan bir kişi olması şart koşulmalı ama ha tek başına evlat edinmiş ha birlikte ne farkeder.Nasıl bir hukuki sakınca olur açıkcası ben anlamıyorum.Anlayan varsa anlatıklarını dinlemeye hazırım...