Mesajı Okuyun
Old 12-09-2017, 09:18   #52
Av.Ergün Savaş

Türk Hukuk Sitesi'ne bu gün kabûl edildim. Daha önce de bir pratisyen olarak istifade etmiştim. Ama senelerdir kafamı rahatsız eden bir soruya cevap bulmak için geçenlerde girdim. Baktım ki meslektaşlarımın büyük kısmı danışma ücreti konusunda rahatsız. Küçük bir kısmı ise ortama uymuş maalesef.
29 senelik avukatım. Bu camianın içinde doğdum büyüdüm. Babam da emekli savcıydı.
Bu danışma ücreti sorusunun cevapları basit. Vatandaş bizim büromuza 2 amaçla geliyor.:
1- Bizden bedava danışma hizmeti alıp kendi işini kendi görmek.
2- Çıkmazda olduğunu, kaybedeceğini bildiği bir dosyayı bize getirerek, köşeye sıkıştırmaya çalışarak, ağzımızdan bir vaat alıp; sırtındaki stresi, bizim sırtımıza yıkmak.
Bürom Büyükçekmece İsmet İnönü Caddesi'nde zeminin üstü 2. katta. Pencereme de; büromun duvarlarına da karşılıklı olarak ( Danışma ücretlidir) diye yazdırttım. Beyaz üzerine maviyle. İnanın hiç bir şey değişmedi. Vatandaş yine içeri giriyor. Yazıları görmemesine imkan yok. Penceredeki yazı bile tersinden okunsa da içeriden okunuyor. Buna rağmen karşımdaki iskemleye manda mayısı gibi yayılıp:
- Bu yazıyı gördüm ama. Ben sana şimdi bir anlatayım. Sen olur, ben bu davayı kazanırım dersen sana verebilirim.
Diye bana patronluk taslamaya kalkışıyor. Bunun iki yolu var.
1- Mesleki makamlarımız politikayla uğraşmayı bırakıp, mesleki sorunlarla ilgilenecekler. Danışma ücretinin avukatın doğal hakkı olduğunu; vekalet ücretinin peşin ödendiğini; avukatın görevinin dava kazanmak olmadığını işleyecekler. Gerekirse T.R.T.'ye veya Radyo televizyon Üst Kurulu'na kamu spotları yaptıracaklar. Ki bu bana imkansız görünüyor.
2- Biz pratisyen avukatlar, biz han avukatları, hepimiz danışma ücreti alacağız. Hepimiz bize yarısı peşin yarısı dava bittikten sonra diyenleri elimize sopamızı alıp kovalayacağız. İçimizde muhakeme masraflarını bile cebinden yatıran meslektaşlarımız varken bu da biraz zor. Ama imkansız değil. En azından 1. şıktan çok daha imkân dahilinde.
Girin ve veb sitemi okuyun sevgili meslektaşlarım. www.ergunsavas.av.tr Sağlık ve mutluluk sizinle olsun.
Av.Ergün Savaş