Mesajı Okuyun
Old 05-07-2006, 01:34   #19
salpşen

Varsayılan kadına yönelik şiddet

sevgili arkadaşlar merhaba,

gerçekten şiddet, kadın acısından sorunlarının en can yakıcı kısmı. ancak icine dogdugumuz ve uzun yıllardır cinsiyetcilik temelinde kurgulanmış hayatı dönüstürmek için çok kısa vadede elimizde sihirli değnegimiz yok ne yazık ki. en buyuk gucumuz yasadıklarımızın farkına varmak icin deneyim, bilgi paylasımı ve dayanışma ve dayanışmadan aldığımız gucle baskı gucu olusturma. hele hele hukuk belki de en statukocu, en zor değisen, dolayısıyla en erkek egemen alanlardan biri. kadına uygulanan siddetin hukuk tarafından tanımlanması bile ne kadar yeni ama ardında ne kadar uzun bir mücadele süreci var.

bugun basbakanlık bir genelge yayınladı. genelgeye baktığımda bu yıl 9.su toplanacak olan kadın danışma merkezleri ve sığınakları kurultaylarında 8 yıldır durup bıkmaksızın dile getirdiğimiz taleplerin bir kısmının yer aldığını gördüm. ama bu süre içinde hayatın tüm alanlarında karsımıza cıkan sorunlarda cozum icin her türlü yolu denedik. kısaca diyeceğim odur ki hem bugun hem uzun vadeli yapılacak oyle cok isimiz var ki en onemlisi dayanışma ile olusacak gucun yarattıgı baskı gucu. hadi şimdi yayınlanan genelgede belirtilenlerin uygulanmasını talep ederek gösterlim.

sevgiler

genelgeyi yapıstırdım ancak cok uzun olduğu icin gönderemedim. nasıl göndermem gerektiğini bilmiyorum. önerilerinize göre tekrar gönderirim.