Mesajı Okuyun
Old 06-03-2009, 23:24   #42
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Stajdayken bana çok kişinin avukat demesine karşın ben her seferinde düzeltir ve stajyer avukat olduğumu söylerdim ama insanların nasıl olsa birkaç ay sonra o unvanı hak edeceksin düşüncesiyle avukat demelerine de engel olamıyordum.

Liseden bir arkadaşım var, hukuk fakültesi mezunu ama stajını yapmadığı için asla kendisine avukat denilmesini istemez ve hiç kimseye hukuk adına bir açıklama da bulunmaz. Her zaman saygı duymuşumdur bu tavrına.

Biz sağlık meslek lisesinde iken 15 yaşımız da staja başladık ve sahada uygulamalı olarak eğitimimize devam ettik. Çocuk aklımızla bile biz eğitim görürken biz stajyeriz derdik. Ta ki tayinim çıkıp artık işyerimde iş arkadaşlarım ebe hanım ya da hemşire hanım diye hitap edene kadar.

Avukatlık mesleğine sonsuz saygı duyuyorum. Ama kişisel olarak düşündüğümde biz müvekkiller stajyer avukat ya da baroya kayıtlı avukatlık mesleğini yapan avukatlar hakkında ayrı düşünürüz.Hatta ve hatta yıllardır bu mesleği yapan ve yeni başlayanlar içinde farklı düşünürüz. Bu söylediklerim sakın kimseyi incitmesin ve kişiselleştirmesin lütfen, çünkü bir gerçeği ifade etmeye çalışıyorum.

Konumuz THS deki ünvan kullanma konusuna gelince isim vermekten çekinmiyor ve doğruca söylüyorum. Sn Kemal Yıldırım ın çok iyi bir şekilde bu mesleğin hakkını vereceğine inanan biri olarak şimdilik stajyer olduğunu bilerek okuduğum mesajlarından sonra bir de Sn Konyalı nın , Sn Saim Bey in ve Sn Aladağ ın, ve de Sn Suat Ergin in Sn Ufuk Hanımın Sn Gemici nin konu hakkında görüşlerinin son nokta olabileceği kanaatine varıyorum.( Yazamadığım isimler için özür diliyorum.) Sonuçta hakikaten o duruşma salonunun havası başka bir şeydir. Ben şuna inanıyorum ki hepinizin, ilk kez bu gün ben ,bu duruşmada avukat olduğumu hissettim dediğiniz bir gün muhakkak vardır.

Kişisel söylemediğimi tekrar beyan ederek Sn Kemal Yıldırım ın mesajlarını ise avukat ünvanı taşıyan bir çok kişiye göre ( sen ne anlarsın demeniz riskine rağmen) daha güvenilir buluyorum. Bu benim sitede bir yılımı doldurmam ve çok meraklı olmamdan da kaynaklanıyor olabilir.

Bu nedenlerle ünvanın THS gibi gerçekten ciddi bir sitede çok önemli olduğu kanaatindeyim.