Mesajı Okuyun
Old 06-06-2006, 10:05   #8
Veysel

Merhaba ;
Taciz, şiddet ve evlilik içi tecavüz (bu kelimeyi hiç sevemedim) sadece ülkemize has bir sorun değil. Çok gelişmiş ülkelerde de yaşanabiliyor ancak, ordaki durum farklı. Orada münferit veya psikolojik bir vak' a olarak değerlendirilirken, ülkemizde kimi kesimler tarafından ne yazık ki savunulur bir olay olarak değerlendirilebilmektedir.

Her ülkenin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısına göre değişgenlik gösteren bu durum, ülkemizde oldukça fazla rastlanır hal almıştır. Bence tek sorun eğitimdir. Herşeyi yasal düzenleme ile kontrol altına alma, zayıf devlet (özellikle ekonomik açıdan) yapısının bir göstergesidir. Yasal düzenleme mutlaka olacaktır ancak önce eğitim.

Yukarıda bahsedildiği gibi, kadın ve çocukları ilgilendiren yasalardan kimin ne kadar haberi var? Haberi olsa dahi bu hak' ı kim nasıl kullanacak? Çünkü sanayi devrimini tamamlamamış, feodalitenin hüküm sürdüğü (gerçi diğer yerlerde de durum pek farklı değil ama...) bir ülkede her zaman toplum ve ahlak kuralları, hukuk kurallarının üstünde kendisine yer bulmuştur. Tek başına kadınların eğitimi de değil, toplumun eğitimi... Çünkü ülkemizde halen kadın tek başına belirleyici unsur değildir.

Bunun için, bir süreç yaşanması gerekli. Yani yeni bir nesil yetiştirmek zorundayız. Burda da devlet' e büyük görevler düşüyor. ve dolayısıyla ekonomik kaynak... Mevcut eğitim sistemiyle bu nesil yetişir mi ?diyorsanız, cevabım Hayır! Kendi sorunlarının ve ülke sorunlarının bilincinde olmayan, hayatı günübirlik yaşayan (genel anlamda) bir nesille karşı karşıyayız. Bu nedenle yol uzun ve engebelli... Yolunuz açık olsun. Saygılarımla.