Mesajı Okuyun
Old 30-01-2007, 17:23   #1
DenizSu

Soru Ev satın alıp kiralanandan çıkma ve tespit edilen sürede kiralanandan yararlanma

Sayın üyeler,

Vakayı özetlersem:
3 yıl önce bir daireyi konut olarak kiraladım.Kira dönemim sona ermemiş durumda.Bir ev satın aldım ve oradaki kiracı da gönderdiğim tahliye emrine uyarak 6 ay içindeki 3. ayında tahliye ediyor.Ben de kendi evime geçmek istiyorum.Hem fiziki olarak oturduğum eve sığamıyorum hem de benim olmadığı için eğreti yaşıyorum (tespit edilebilir). Yeni aldığım evi de boş tutarsam hatırı sayılır bir aylık müşterek masrafı var.Ev satın almayı da kira dönemimin sonuna denk getirme imkanı yoktu.

Ev sahibime bu durumdan söz ettiğimde çıkmadan bir ay önce bildirmemi yeterli bulmuştu ama bugün boşalttığım daireyi bir başkasına kiralayana kadarki bedelleri ödememi talep ediyor.
Talep edilebilecek kira bedeli için hukuki süreç yoluna gidilecek. Genel eğilim 2 ay süre belirtileceği yönünde.

Bilirkişinin süre belirlemesi ile fiilen daireyi boşaltıp,anahtarı teslim ettikten sonra belirlenen ay kadar daha mı ödeme yapmam gerekecek? Bu aylar içinde evde oturamaz mıyım (Çocuğumun okuluna yakın, kirasını vereceksem bari servis masrafı yüklenmesin üstüme)?
Yani şimdiden o kadar ay sonra çıkacağımı resmen bildirsem ve evi kiracı adaylarına göstersem de yine dairenin boş kalacağı ay kadar daha ödeme mi alınacak benden?

Ayrıca rayiç kira ve depozit tespiti de isteyemez miyim bilirkişiden? Belki ederinin üstünde kira ve depozit isteyecek ve bu yüzden kiraya veremeyecektir. (Tutarken de çok özel zorluklarım vardı,resmi protokolle belli bu ve bu nedenle rayiçin üstünde ödedim her iki kalemi de. Sırf didişemediğim için arttırdım kirayı...).

Kira sözleşmesinde, sözleşme süresinden önce fesih durumu ve kalan kiranın ödenmesine dair açık bir hüküm yok. Bu hüküm neye dayanıyor?
Kiralayanın kendine ev satın alması hiç mi dikkate alınmaz? Yani kiralayanlar ölünceye kadar kiracı mı olacak?

Teşekkürler.