Mesajı Okuyun
Old 29-07-2009, 14:58   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Anneniz adına kayıtlı olan taşınmaz tamamen miras yoluyla annenize kalan para ile satın alındıysa bu ev üzerinde babanız yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimine göre herhangi bir hak iddia edemez.

Anne babanız evlilik süresi içinde bir mal rejimi sözleşmesi yapmışsa bu sözleşme esas alınır, yapmamışsa yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi geçerli olur. Buna göre 1.1.2002'den sonra çalışma karşılığı edinilen malların değerinin yarısı üzerinde diğer eş katılma alacağına sahip olur, ancak karşılıksız veya miras yoluyla edinilen mallar üzerinde herhangi bir alacak doğmaz.
1.1.2002'den önce edinilen mallar ise mal ayrılığı rejimine tabidir, yani karşılıksız da edinilse çalışma karşılığı da edinilse diğer eş malın değerinin yarısı üzerinde herhangi bir alacağa sahip olmaz.

Reşit olduğunuz için babanıza karşı ancak yardım nafakası davası açabilirsiniz. Yardım nafakası, bir kimsenin yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlü olmasıyla ilgilidir. Bu dava, davacının geçinmesi için gerekli ve karşı tarafın mali gücüne uygun bir yardım isteminden ibarettir.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyoruz.