Mesajı Okuyun
Old 12-11-2007, 15:14   #1
SINIRSIZ

Varsayılan çıkışından 1 ay sonra istifası istenen işçinin durumu hakkında..

Merhabalar, bir müvekkilimin işyeri 100 km. uzaklıkta başka şehre taşınmış ve müvekkilimdesözlü olarak yeni şehire çalışmaya gelmeyeceğini bildirmiş ve işyeri de yine sözlü olarak kabul etmiş ve yeni şehre gelmeyecek arkadaşlarımızın tazminatlarını ödeyeceğiz demişler... Fakat kendisiyle birlikte diğer yeni şehre gitmeyen çalışanlara çıkışları verilmiş. Benim müvekkilime ise çıkışı verilmemiş. Haklı ya da geçerli herhangi bir nedenle iş akdi feshedilmemiş yani. Ve bu arada 1 ay zaman geçmiş. Müvekkilim şimdi rapor paralarını almak için iş yerinden bir yazı istediğinde iş yeri önce istifa dilekçesi imzalamasını aksi takdirde bu yazıyı vermeyeceklerini söylemişler. Böylelikle müekkilim iş yerinin kendisine 9 yıllık tazminatının da verilmeyeceğini anlamış. Şimdi durum şu müvekkilimi eğer 1 ay önce işten çıkarsalardı ve tazminat vermeselerdi derhal dava açıp tazminatlarımızı isterdik. yok müvekkilim kendisi 1 ay önce iş yerinin değişmiş olması gibi haklı bir sebeple istifasını vermiş olsaydı yine tazminatlarımızı isteyebilirdik. fakat şimdi ne yapacağız? işveren 1 aydır işten istifa etmediği halde işe gelmeyen müvekkilimi 3 gün üstüste işe gelmemiş olması sebebiyle çıkarabilir ... sözlü olarak çalışmayacağının bildirilmiş olması ve bunun kabul edildiği,şehir değişikliinin de sabit olması sebebiyle tanıklarla vs. ispat edilse bir çözüme ulaşılabilir mi ?Müvekkilim şuan istifa etmeli midir?nasıl bir yol izlemeliyim.. Basit bir cevabı olabilir diye umuyorum bu sorumun.. Fakat benim kafam karıştı ve nasıl bir yol izlemem gerektiğini gerçekten kestiremiyorum.. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..