Mesajı Okuyun
Old 24-12-2021, 12:11   #1
üye58149

Varsayılan İcra Takibinde tebligat Yapılmadan İtiraz

Meslektaşlarım merhaba,
Genel haciz yoluyla yaptığım takipte(ilamsız), ilk tebligat 20.11.2021 tarihinde iade döndü. Ben de 23.11.2021 tarihinde tebliğ mazbatası dönünce TK 21/2 istedim. 21/2 uyarınca tebligat henüz yoldayken borçlu haricen öğrenme ile 29.11.2021 tarihinde hiçbir adres ve telefon numarası bildirmeksizin takibe itiraz etti. Bu itiraz icra müdürlüğünce kabul edildi, bunun ardından da 1 Aralıkta 21/2 tebliğ oldu. Müdürlükten itirazın kabul edilmemesini talep ettim, ancak reddedilince icra mahkemesine şikayette bulundum. Yerel mahkeme şikayeti "her ne kadar tebliğ olmadan itiraz olmasa da alacaklının takibi devam ettirme iradesi olduğundan itirazın geçerli sayılacağı" gerekçesiyle reddetti.
Yargıtay kararlarında tebliğ olmadan itiraz süresi başlamaz, itiraz hakkı doğmaz diyor. Benim dosyama sunduklarımın(12. hukuk dairesi 2014/29725 esas ve 12.hukuk dairesi 2016/1451 esas) dışında örnek karar paylaşabilecek meslektaş var mı? Bu konuda mahkemelerin görüşü nasıl oluyor acaba? Dosya yüksek miktarlı olduğundan ve borçlu kayıp durumda olduğundan şu aşamada itirazın iptali davası açmayı düşünmüyorum.