Mesajı Okuyun
Old 07-10-2007, 21:57   #55
Av. Lale Beşe

Varsayılan Ben yaptım hem de hakimin ısrarı ile :)

Alıntı:
Yazan Av.EErdem
Bu sabah girdiğim Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma esnasında Savcı çay ve sigara, hakim ise sadece çay içiyordu. Aslında düşündüm de avukat olarak orada yapmam gereken bir sigara çıkarıp benim de yakmamdı. Madem iddia makamının böyle bir lüksü var, savunma makamı da bu lükse sahip olmalı. Ancak bu olay ramazan ayında olduğu için malesef yapamadım.

Erdem Bey,

Nasıl ki her hakim savcı olayı o şekle dönüştürmüyorsa, bir kez dönüştürmüş olan hakim ve savcıların da hepsi öyle değil diye düşünüyorum.

Bir önceki mesajımda bu konuda ayrıntılı yazdığım için tekrar etmeyeceğim fakat Ramazan' dan önce girdiğim bir duruşmada başımdan geçeni de özellikle size anlatmadan geçemeyeceğim.

Tam benim dosya alınacakken asliye hukuk hakimi ara verdi. Kendisine ve salonda bekleyen tüm avukatlara çay söyledi. Benim çayım geldiğinde salon dışından bir avukat arkadaş bir konuyu konuşmak için çağırdı. Ben salon dışında görüşmemi yaptıktan sonra tekrar salona geldiğimde çayımın çoktan gelmiş olduğunu gördüm. Fakat hakim bey ve diğer avukat arkadaşlar çaylarını içmişlerdi. Hakim bey duruşmaya başlamış ve beni görmeden dosyamı almıştı bile. Mübaşir yerime geçmemi söyleyince mecburen çayımı bıraktım. Bu arada "tüh bir çay içemedim" dedim mübaşire. Hakim bey bunu duydu ve "avukat hanımın çayını da ver yanına" dedi. "Aman hakim bey hiç olur mu duruşma başladı" diye itiraz ettim ama "ben tutanağı düzenletene kadar siz çayınızı için rahatsız olmanıza gerek yok" dedi ve vallahi o çayı içtim yani.

Stajda da çok neşeli bir asliye ceza savcısına denk gelmiştim. Duruşma sırasında kapı açıktı ve kürsünün tam karşısına denk geliyordu. Hakim çay-sigara molası verdi. Savcı Bey çaycı gelince bir anons yapıverdi:"Duruşma salonunda ve kapının dışında iki metrekarelik alanda bulunan tüm avukatlara da benim hesabımdan çay ver" dedi. Herkes çok gülmüştü.

Ben de çok aksi davranan hakimlerle karşılaşıyorum fakat pek ciddiye almıyorum. Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki, biz avukatlar o duruşmalardan çıkınca gidip güzel bir mekanda bir kahve içip hava alabilir, meslektaşlarımızla işbölümümüz varsa belki o günü tümden iptal ettirme şansına bile sahip olabiliriz fakat o hakim ve savcı mesainin bitmesine kadar adliyede çalışmak zorunda. "Hakimin mesaisi olmaz" şeklindeki ibareyi de adalet müfettişleri "hakim gerekirse 36 saat aralıksız çalışmalıdır" şeklinde algılayabildikleri için bu durumun pratikte hakime bir faydası dokunmuyor maalesef.

Saygılarımla...