Mesajı Okuyun
Old 08-09-2007, 12:21   #34
Mesut_kaya

hepimizin bildiği gibi yargının üç ayağı vardır: iddia makamı, savunma makamı ve karar makamı. bu üç ayaktan birinin aksaması adalet mekanizmasını çökertir... "hakim asosyal" olmalıdır sözüne katılmamakla birlikte hakimin avuktalar ve savcılara mesafeli durması görüşündeyim. Ancak Türkiyedeki adliyelerde fiziki yapıdan kaynaklanan nedenler başta olmak üzere hakim ve savcılarımız yani iddia ve karar makamı çok sıkı dostluklar kurabilmekte bu da "savunma" yı yok saymaktadır. Ben Adalet meslek yüksekoukulunda okurken staj yaptığım da bir avukat ile bir hakim/savcı arasındaki farkı çok açık şekilde gördüm. hakimlerimiz ve savcılarımız meslektaşı sayılabilecek kişiler olan avukatlara davranışları pek iyi değildi. Ve gazetelerde de görmüşsünüzdür, sizin anllattığınız olaylara benzer bir haber okumuştum: izmirde hakim ve savcılar adliye yemekhanesinde avukatlarla aynı yerde oturmamak için araya duvar ördürmüşler! Ben şuan istanbul hukuk öğrencisiyim. Benim de idealim hakim veya savcı olmak. Bu saygın mesleklerin saygınlıklarını hep korumaları dileğiyle...