Mesajı Okuyun
Old 07-06-2007, 12:32   #39
Doomswar

Alıntı:
Yazan hasan alp erdoğan
Şiir yazıp,yazdığını cöpe atan kalemdaşlarımıza yürek ve cesaret verelim...

Sayın Hasan Alp Erdoğan;

Taktir edersiniz ki ben bu görüşünüze katılmıyorum.Nedenini hemen açıklayayım.
Bana göre şiir yazmak 3 e ayrılır;
Birinci tarz şiirler,insanın duygularını kağıda döküp kendini rahatlatmasıdır.Bu özel birşeydir ve yazanın düşüncesine bağlı olarak istenirse çöpe atılabilir.Sizin söyleminiz tahminimce içinde ya beğenmezlerse korkusu olan duygu insanlarınadır ama şiir başkalarının beğenmesi gibi bir durumu üstlenmez çünkü o yazı sizi anlatır.
ikinci tür şiirler,hakikaten şair sıfatını hak etmiş insanların yazdıkları,amacı topluma veya bir takım insanlara yön vermek olan şiirlerdir.Bu tarz şiirlerde yazan hak ettii sıfat çerçevisinde Türk Dili ve Edebiyatına saygı duyar şiirlerini imlasına dikkat ederek yazar.Çöpe atılması söz konusu olamaz ki zaten bu insanlar mantık düzeyinde ilerlerler.
üçüncü tür şiirler tamamen para kazanmaya yöneliktir.İleriki dönemlere çok ışık tutamaz sadece içinde bulunduğu edebiyat akımıyla sürüklenerek yazılmıştır bir özgünlük yoktur.Bu şiirleri yazan şairlere(!)neden kurallara dikkat etmediniz? sorusunu yönelttiğiniz zaman cevabı net ve açıktır "ben duygularımı kağıda aktardım." sonra ne oldu kitap oldu sonrada piyasay sürüldü dediğim gibi amaç tamamen para kazanmaktır.
Burada paylaşılan şiirler, samimiyetle duyglarını bizlerle paylaşmak isteyen arkadaşlarımızın şiirleridir ki bence birinci tür şiirler tezimle paraleldir.
Uzun lafın kısası şudur ki; her şarkı söyleyen ben sanatçıyım diyemez.Necip Fazıl Kısakürek,M.Akif Ersoy,Fuzuli,Baki gibi usta kalemler bu tezlerime en güzel örneklerdir diye düşünüyorum.Türk Edebiyatımızın en büyük kaybı para kazanmak amaçlı şiir yazan şairlerimiz(!) yüzündendir hem dilimize zarar verilmiştir hemde şiir azda olsa saygınlığını yitirmiştir.Bu arada paylaştığınız şiirler çok güzel devamının gelmesini umut ediyorum.
Saygılarımla