Mesajı Okuyun
Old 06-03-2012, 10:26   #84
Av. Gizem OLGUN

görüyorum ki yıllardır aynı meseleler konuşulmuş. ama aynı sorunlar hala devam etmekte. ben de aranıza yeni katılmış 6 aylık bir stajyerim ve Bursa Barosu Meslek Gelişim komisyonu olarak bir söyleşi bir forum düzenliyoruz sorunlarımızı tekrar tekrar dile getirebilmek ve Adana kurultayı ile çalıştayına hazırlık olması açısından. benim iki haftadır yaptığım bir çalışma; yıllardır düzenlenen kurultaylardan çıkartılmış notlara dayanarak vardığım ana başlıklar şu şekilde;

*staj ücretsizdir ibaresinin suistimal edilip stajyerin ara eleman gibi kullanılması bir şey öğretilmemesi, hiç yoktan stajyere asgari ücret verilmesinin gerekliliği

*ruhsat ücreti

*ssk sorunu

*ruhsat beklerken ki askı süresinde yaşanan sıkıntılar

*avukatlık mesleği hakkında düşündüklerinin belirtilmesi(hakim-savcılıktan sonra son çare görülmesinin yanlışlığı)

*adliye memurlarının davranış hataları, yaşanılan sıkıntılar

*sınavın gerekliliği

*staj eğitim programının TBB tarafından belirlenip her il de aynı sürede aynı eğitimin verilmesi (il değiştireceklerin sorun yaşamaması ve sınav süreci)

*hukuk fakültesi mezunlarının sadece avukatlık eğitimi verilmemesi başka hukuki alanların da eğitimlerinin ve tanıtımlarının sağlanması verilmesi

*adliye stajında sadece duruşma dinlemenin fayda sağlamadığı daha aktif olarak dosya takibi yapılması gerekliği, sadece vakit geçirme olarak görülmemesi

*stajyerlere burs verilmesi