Mesajı Okuyun
Old 10-12-2018, 17:46   #27
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Karahan,

1-Ceza yargılaması sonucunda mahkumiyet ve "hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı", verilmiş ise: denetim süresi içinde kasten bir suç işlenmesi veya denetim yükümlülüklerine aykırılık halinde açıklanması geri bırakılan mahkumiyet açıklanacaktır.

Alıntı:
CMK 231/(11) Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde, mahkeme hükmü açıklar. Ancak mahkeme, kendisine yüklenen yükümlülükleri yerine getiremeyen sanığın durumunu değerlendirerek; cezanın yarısına kadar belirleyeceği bir kısmının infaz edilmemesine ya da koşullarının varlığı halinde hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine karar vererek yeni bir mahkumiyet hükmü kurabilir
6284 SY gereği verilen tedbire aykırılık zorlama hapsi( disiplin= tazyik ) hükmün açıklanmasının geri bırakılması,erteleme vb düzenlemelere etki etmeyen ve adli sicil kaydına işlenmeyen hapis türüdür.

Bu nedenle 6284 sayılı yasaya aykırılık sonucu zorlama hapsi kararı verilmiş ise de bunun HAGB kararını etkilemeyeceği kanaatindeyim.