Mesajı Okuyun
Old 07-11-2008, 01:24   #20
oguzhand0

Alıntı:
Hukuk fakültesine girmek güçlü bir muhakeme yeteneğini gerektirir.Keşke hukuk fakültelerine iktisat dersi yerine matematik dersi konulsaydı.
Hemen her sene ekonomi,iktisat ile ilgili sınavlarıa girdik ve çok kolaylıkla çoğumuz geçtik.Çünkü sorular zorlayıcı değildi.Oysa ki matematik dersi alsaydık ve sınavlarına girseydik,sanırım mesleğimiz açısından daha yararlı olurdu...
Alıntı:

Şu anda 3. sınıf öğrencisiyim ve hukuk fakültesine geldiğim günden beri matematik dersimizin olmasını çok istedim.fakat bana pek bi yararının olmadığını düşündüğüm sosyoloji ve maliye gibi dersleri aldık.umarım bizden sonra gelen öğrenci arkadaşlar matematiksel düşünce için bu dersi görürler.çünkü bir hukukçuya matematiksel düşünce gerekli.
Alıntı:

hukuk fakültesinde matematik mi? bir isa ancak bu kadar isabetli bir şey ister... evreni temelindeki bilgiyi neden ona en çok ihtiyaç duyulan bir alana almıyoruz? bu konuda platona iyi bir cevap vermek gerekecek...
Alıntı:

Sayın Edikyol buı konuda kesinlikle size katılıyorum.Özellikle matematiği sadece bir ders olarak algılamayan hayatın her alanında gerekli olacağının farkında olan ve bunu savunan biri olarak en az mühendislik ya da fen fakülteleri bölümleri kadar hukuk fakültelerinde de gerekli olduğunu düşünüyorum.
doğrusu fakülteye girmeden önce matematik dersinin müfredatta olacağını düşünmüştüm ve olmadığını gördüğümde büyük bie hayal kırıklığı yaşadım gerçekten insanın beyin jimnastiğine ihtiyacı var hele ki avukatlık gibi kıvrak zeka gerektiren bir meslekte...
artık dördüncü sınıfım benim için bir faydası olmayacak ama en azından fakülteye bizden sonra kaydolacak arkadaşların faydalanabilmesi için umarım değişiklik yapılır da matematik dersi hukuk fakültesinde ZORUNLU ders olarak okutulmaya başlar
Yukarıdaki mesajları yazan Sayın forumdaşlarım. Peki olaya bir de şu açıdan yaklaşır mısınız? Matematik dersi görmediğiniz için daha az muhakeme yeteneğine sahip olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Eğer görseydiniz muhakeme yeteneğiniz daha da mı gelişecek idi? Bu soruyu özellikle müstakbel meslektaşım Sayın Aydın'a yöneltmek istiyorum.

-Ferda Hanım fakültede matematik dersi görmediğiniz için ne gibi kayıplarınız oldu?
-Görseydiniz size ne gibi katkıları olacaktı?
-Mesleğinizde başarısız yahut daha az yetkin olduğunuz bir konuyu sırf matematik dersi görmemiş olduğunuza bağladınız mı?
-Matematik dersini görmemiş olmak muhakeme yeteneğinizi etkiledi mi?

Sayın Aydın mesleğimizde bir büyüğümüzsünüz. Bu soruları cevaplayarak hem beni hem de bu konuda çeşitli düşüncelere sahip müstakbel hukukçu arkadaşlarımı bilgilendirirseniz sevineceğim.

Saygılarımla