Mesajı Okuyun
Old 19-03-2008, 13:52   #119
M. Emre Bulut

Yaklaşık 3-4 ay önce, gıyapta kesilen cezaların revaçta olduğu günlerde bu konu ile ilgili derin araştırmalara girişmiştim. Olayınızda koşulları oluşmuşsa birkaç iptal sebebi yazmak istiyorum ;

- Oldukça fazlaca bahsedildiği üzere "Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanılacak Usuller İle Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmelik” 10/a-b maddesi ceza işlemlerine 7 gün içerisinde başlamayı gerektirir. Kullanılabilecek ilk ve en sık iptale sebebiyet veren done budur.

- Yine "Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanılacak Usuller İle Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmelik” 7/b maddesi gereğince tutanak "en az iki görevli" tarafından düzenlenmiş olmalıdır. Bu eksiklik de tutanağın iptali sebebidir. Her iki sebepten iptal edilen kararlar elimde mevcut idi. İhtiyacı olan meslektaşlarıma ufak bir araştırmadan sonra temin edebileceğimi belirtmek isterim.

- Tutanaklarda sıkça adına ceza düzenlenen kişinin bilgilerinin eksik olduğuna rastlanmaktadır. Kabahatler Kanununun 25. maddesinin a ve c bentleri incelendiğinde "Hakkında idari yaptırım kararı verilen kişinin kimliği ve adresi, idari yaptırım kararı verilmesini gerektiren fiilinin işlendiğini ispata yarayacak deliller"in tutanakta yer alması gerektiği, aksi durumun tutanağın iptali sebebi oluşturacağı da belirtilebilir.

- Gıyapta kesilen cezalara ilişkin olarak da şu söylenebilir ki "Cezaların Şahsiliği" ilkesi gereği idari yaptırıma esas tarihte cezaya sebebiyet veren şahsın kimliği tam olarak tespit edilememiş olması da bir sebep oluşturmaktadır kanımca. (Şartları oluşmuşsa cümlesini kullanmayı tekrar gerek görüyorum)
Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ; İçişleri Bakanlığı 14.02.2007 tarihinde bir Genelge yayınlayarak, gıyapta düzenlenen ceza tutanaklarının, ilgili görevlilerin haksız eylemleri neticesinde vatandaşların mağduriyetine yol açtığı, cezaların iptallerinin sıkça yaşandığı ve görevlilerin daha dikkatli davranması gerektiğini, aksaklıkların tekrar yaşanmamasını istemiştir. Bu genelgenin bir sureti de mevcut olup kısa bir araştırma ile bulabileceğimi sanıyorum.

Tüm bunların yanısıra ne yazık ki Mahkemelerimiz bunca sebebe, usulsüzlüğe rağmen farklı kararlar vermektedir. Bu hususun da dikkate alınarak, mesleğin ilk kuralı olan müvekkillerimize garanti konuşmaktan kaçınmayı da ayrıca siz Sayın Meslektaşlarıma tavsiye ediyor ve saygılarımı sunuyorum.