Mesajı Okuyun
Old 20-10-2010, 15:56   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Alıntı:
1-Ben dava açarsam nafaka alabilir miyim?
Çalışmamanız sebebi ile yargılama süresince tarafınıza tedbir nafakasına karar verileceğini düşünüyorum.Boşanmaya karar verildiğinde ise nafaka sizin yoksulluğa düşeceğinizi ve kusursuz veya daha az kusurlu olduğunuzu kanıtlamanıza bağlıdır.

Alıntı:
2-Birileriyle sürekli mesajlaşıyor olmasını ispat edersek boşanırken bana bir artı sağlar mı?

Bu mesajlaşmalar evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açıyor ve beraber yaşamanız beklenemiyorsa davanın kabulü yönünde kanaate yardımcı olabilir.

Alıntı:
3-Boşanma masraflarını davayı açan taraf mı öder?
Yargılama giderleri ,aleyhine karar verilene yükletilir.Sizin açtığınız boşanma davası kabul edildiğinde masraflar eşinize yükletilecektir.

4-İki taraf da boşanmayı istediği için mahkeme çabuk çözümlenir mi?
İki tarafın sadece boşanma konusunda anlaşmaları yeterli değildir.Boşanmanın eki niteliğinde olan nafaka,tazminat (çocuk varsa velayet)konularında da tam bir anlaşma varsa ,hem duruşma gününü erkene almak için talepte bulunabilirsiniz hem de eksiklik olmadığı takdirde tek duruşmada karar verilebilir.

Alıntı:
5-Mahkemede Cinsel anlamda onunla birlikte olamadığımı ve sebebin bende olduğunu söylerse benim açımdan ne gibi sonuçlar olur

Eğer çekişmeli boşanma davası yürütülecekse her iki taraf da evlilik birliğinin sona ermesinde karşı tarafın kusurlu oldupuna ilişkin savunma yapabilir.

Eşler arasında cinsel birliktelik olmaması boşanma sebebidir.Taraflardan biri haklı bir sebep olmaksızın bu birlikten kaçınıyorsa kusurlu sayılabilecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.