Mesajı Okuyun
Old 15-04-2008, 12:59   #19
Av.Nesrin

Meslektaşlarıma katılmakla beraber;

Ola ki kurum nezdinde alacağı olduğu veya olacağı kesinse, özellikle hakedişlerde o kadar da elimiz kolumuz bağlı değiliz gibi geliyor bana.Ben böyle durumlarda borçlu şirkete yapılan ödemelerin miktar ve tarihleri ile bundan sonraki yapılacak ödemelerin miktar ve tarihlerini muhasebesel anlamda müzekkereyle istiyordum.Sonra mı ne oluyordu, genelde borçlu şirket bizi arayıp ödemeyi yapıyordu, ya da bir daha yazışmaya gerek kalmadan birkaç gün sonra ödeme yapılıyordu.

Burada esas alınacak kriter şu olmalı ki(yargıtay biraz karıştırmış durumda.)herhangi bir bağıtla borçlu ve üçüncü kişi arasında devam eden bir ilişki var ise bu ilişkiden bugün veya yarın ödenecek bir istihkak da var ise bu alacak haczedilebilir.

Aksi halde borçlunun borcu için kiracısına gönderdiğimiz 89/1'in de bir anlamı yok mu gönderdiğimiz tarih itibariyle borç yoktur ama bundan sonraki her ay doğacak kira alacağının icra müd.gönderilmesini talep ediyoruz.O zaman o parayı da haczetmeyelim.Zira kiraci kirayı ödememek isteyebilir, veya kaçmayı düşünüyordur.Bilmiyorum ki anlatabildim mi