Mesajı Okuyun
Old 14-12-2018, 10:49   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan didem kunal
Meslektaşım, apartman sakinleri bize gelmeden evvel 174 ihbar hattını aramış,jandarmayı aramış,belediyeye gitmiş,cimer başvurusu oluşturmuş fakat hiçbir şekilde olumlu yanıt alamamışlar. Şimdi, bahsettiğiniz suç duyurusunu yaptığımızda, karşı taraf başvuruların sonucunu dosyaya sunarak kovuşturmaya yer olmadığına dair karar çıkartabilecektir.Ya da çıkartabilir mi? Savcılık kendisi gidip yerinde tespit yapmaya erinecektir. Buradaki savcılık bu konularda oldukça kötü.
KMK 18.md göre dava açıldığında da yine aynı deillere çıkmayacak mıdır yol? Sorunumuz şu ki; işletme gündüz sadece satış yapıyor. Ses yok, koku yok yani. Gece 2 den sonra üretim,ses ve koku olayları başlamaktadır. Resmi makam başvurularında da tespit ve desibel ölçümü için gece 12 de gelinmesi sebebi ile zaten olumlu sonuç alınamamıştır.
Ben, direk ruhsat iptali için idare mahkemesinde dava yolunu düşünüyorum ancak ruhsat dosyasına ulaşamadığım için inceleme yapamıyorum.
29187 sayılı yönetmeliğe göre apartman altındaki yüksek ateşli fırınların bina kolonlarına zarar verdiği gerekçesi ile müstakil yerlere taşınması gerektiği,bu sebeple ruhsat iptali istemiştim belediyeden. Fakat belediye de işyerinin unlu mamüller olduğu,fırın olmadığı, işyeri açma ve çalışma ruhsatları yönetmeliği 4. md ye göre gayrı sıhhı işletme olması sebebi ile meskenlerin yanında da açılabileceğini belirterek talebimizi reddetmiştir.
Buuradan nasıl ilerlerim acaba?

1- Suç duyurusu kararı size ait. Ruhsatı iptal edemiyorsam da bu işletmeyi nasıl rahatsız ederim? diye sorduğunuz için ben öneride bulundum. Suç duyurusunda takipsizlik kararı verilse dahi bu dosya KMK md. 25 yada ruhsat iptali konulu dava açtığınızda size delil olur diye düşünüyorum.

2- Başvurunuz reddedilmiş. Bu ret kararına iptal davası açabilirsiniz