Mesajı Okuyun
Old 06-06-2002, 14:56   #1
fazıl

Kitap Kiracının Abone Sözleşmesinden Dolayı Malik Sorumlu Mudur?

Sayın Meslektaşlarım,

Size akıl danışayım.Lütfen bana yardımcı olunuz.Çünkü bu olay ile ilgili şimdiye kadar bir dava açmadım.Uyuşmazlık çözmedim.

OLAY:Müvekkilimin kiracısı kiraladığı dükkanın kirasını vermeyince hakkında İcra Tetkik Merciine tahliye talebi ile başvurduk.Tahliye kararı aldık.Kararı infaz ettik.Tam tahliyeyi sağlayacağımız günlerde kiracı kaçtı.Kaçarken de elektrik kurumuna kullandığı elektrik nedeniyle ve Belediyeye kullandığı su nedeniyle ödemesi gereken çok miktarda parayı da ödememiş.

Elektrik kurumu ve Belediye de alacaklarını tahsil için hiçbir işlem yapmamışlar

Biz dükkanı tahliye edip yeniden çalışır hale getirmek ve kendi adımıza hem elektriğe hem de suya abone olmak istedik.

Ancak gerek elektrik kurumu gerekse belediye eski abonenin borçlarını ödememiz gerektiğini aksi halde abone yapmayacaklarını beyan ettiler.

Kiracının kullandığı elektrik ve suyun abonesi 1990 yılında hasbelkader elektrik ve suya abone olmuş bir kiracıya ait.Bu kiracıdan sonra gelen kiracılar kendi adlarına abone olmamışlar ve eski abonenin aboneliğini devam ettirmişler.

NETİCE VE SORULARIM:Bu durumda;

1)Belediyeye karşı nasıl bir dava açmam gerekir.Belediye suya abone yapmayabilir mi?Eski kiracının borcunun ödenmesini abone yapma ön koşulu olarak ileri sürebilir mi?Abone olmak için nasıl bir hukuki yol ve dava yolu izlemeliyim.

2)Elektrik kurumuna nasıl bir dava açmam gerekir.Elektrik kurumu eski kiracının borcundan dolayı maliki sorumlu tutabilir mi?Elektrik kurumuna nasıl bir dava açmam gerekir.

3)Sulh Ceza Mahkemesinde bir ara elektrik ve suya abone yapmayan Belediye ve Elektrik kurumu aleyhine dava açılıyordu.Bu davanın içeriği nedir?

Cevap veren ve bilgisini benimle paylaşan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim

Mail adresim:fazil001@hotmail.com