Mesajı Okuyun
Old 16-06-2007, 12:20   #108
özlem tek

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Ancak; ikinci ve en önemli ayrıca benim de -kanıma dokunan- canımı sıkan, normal üniversitelerde okuyanları düşündüren konu şu vakıf üniversitelerine giriş puanı.

Yani açıkça söylemekte sakınca görmüyorum. Sorun şu. Biz yani devlet üniversitelerinde okuyanlar ÖSS'ye çalışıyoruz.Sınava giriyoruz. Herkesçe kabul gören yüksek bir puan alıyoruz ve hukuk fakültelerine giriyoruz. Ancak vakıf üniversitelerinin paralı bölümlerindeki hukuk fakültesine giren öğrenci ise tabiri caizse çalışmıyor, çalışsa da devlet üniversitesini kazanamıyor, parayı bastır ve bizimle eşdeğer hukuku okuyor.

Benim derdim işte bu. Etik falan demiyorum. Ben lisede çalışıyor; 300 küsür puan alıyorum; ancak lisede çalışmayan birisi çıkıyor 200 küsür puana benle aynı hukuku okuyor. Yani ya emeğimin değeri yok, yada neyse; bilemiyorum. Yani dediğim gibi oradaki eğitime sözüm yok ama okula girişteki kriter hiçte hoş değil...

Ben 2005'te 333 puan alıp Selçuk Üniversitesi Hukuk Fak.'ı kazandım. Aynı yıl başka biri çıkıyor milyarlar veriyor. Benden 50-60 puan düşük alıyor. Kaldı ki bilirsiniz 50-60 puan ne demektir! Bu puanla bir vakıf üniversitesinin hukuk fakültesine giriyor. Benimle aynı eğitimi alıyor, belki de gelecekte benim ekmeğime ortak oluyor.

Yani bir düşünün devlet üniversitelerindeki hukuk fakültelerinin puanı bu kadar yüksekse, girmek zorsa; demek ki bu hukuk herkesin yapabileceği, kavrayabileceği, çözebileceği bir şey değil. Değil ki yüksek puan için, hukukçu olabilmek için bazı kriterler aranıyor. Benden 60 puan düşük alan bir arkadaşın hukuk okuması normal mi? Diğer bir deyişle o da çalışsaymış o da kazansaymış. Ancak paraya sözüm geçer demiş ve okumuş...

Ne diyeyim hayırlısı...Fırsat eşitliği ha! Pehhh (:

Not: İstisnalar için değildir bu sözlerim... Son olarak dediğim gibi; vakıf üniversitelerinin eğitimine asla sözüm yok...

össye ne kadar çalışmış oldugun, ne kadar puan aldıgın, hangi üniversiteden mezun oldugun falan kimsenin umrunda değil ... işini icra etmede kıvrak bir zekaya sahip misin ? hukukun mantıgını kavrayabilmiş misin kavrayamamış mısın ? seninle aynı işi yapan " benim ekmegime ortak oluyor " dedigin, vakıf ünivesitesinden mezun olmuş avukat arkadaşın, senden daha kıvrak bir zekaya ve daha iyi iş bitirme kabiliyetine sahipse, üzgünüm ama kimse senin öss giriş puanına, diplomanda yazan bitirme notuna ve okuluna itibar göstermez...

insanın kendinde bitiyor çünkü bu işler ...

saygılar ...