Mesajı Okuyun
Old 15-09-2006, 01:30   #28
mutlakadalet

Alıntı:

Av.SEHPERAlkollü araç kullanırken ölümlü kazaya karışmak...

Yargılaması ve delillerin takdiri ilgili mahkemesine ait olmak üzere; yargılama neticesinde suçlu bulunduğunu varsaydığımız takdirde:

Bilinçli taksir mi? Olası kast mı?

Sayın Doğanel, sizin de dediğiniz gibi aynı noktalarda geziniyoruz; ancak kanımca sorun şuradan kaynaklanıyo. Bu tartışmanın başlangıç noktasına çok ilgi göstermediniz sanırım. Sayın Sehper, bu sorunu bize açarken olayla ilgili somut özellikleri de irdeleyeceğimizi düşünerek:
" Yargılaması ve delillerin takdiri ilgili mahkemesine ait olmak üzere; yargılama neticesinde suçlu bulunduğunu varsaydığımız takdirde" şeklinde bir şerh düşmüş. Ben de buna dayanarak ilgili yanıtımı verdim yoksa sizin de belirttiğiniz gibi olayda alkollü iken araç kullanan kişinin kabahati %10 olabilir veya kişi kusursuz olabilir. Bunların hepsine bakmak adaleti yakalamak açısından biz hukukçuların görevidir; ama Sayın Sehper, tartışmaların daha fazla uzamasını istemediğinden, öğrenmek istediği kısmı daha öz bir biçimde almak istediğinden böyle bir çekince koymuştur mesajına ben de buna dayanarak öyle demişimdir. Kendimi tam olarak ifade edemediğim için özür dilerim
Saygılarımla...