Mesajı Okuyun
Old 15-09-2006, 00:27   #21
mutlakadalet

Sayın Sehper,
Sormuş olduğunuz sorunun cevabını iki açıdan incelemek gerekirse;
1- Öncelikle alkollü araç kullanan kişi gayri iradi olarak sarhoş olmuşsa(sormuş olduğunuz soruda sarhoş olup olmadığı belirtilmemiş ama ben sarhoş olduğu şeklinde algıladım) 5237 Sayılı TCK madde 34(1) gereğince cezalandırılmaz.
2- -sizin de cevabını bizden istediğiniz kısım- Alkollü araç kullanan kişi iradesi dahilinde bu kazaya karışmışsa:
Kanımca olası kasttan dolayı sorumlu olması gerekir; çünkü alkollü olan bir kişi ne kadar üstün yeteneklere sahip bir şoför olursa olsun aldığı alkolün etkisiyle yeteneklerini kullanma, davranışlarını yönlendirme melekesini geçici olarak kaybedecektir. Yani kendi iradesi ile alkol almış bir kişi "ama efendim ben çok yetenekli bir şoförüm ve bu olumsuz sonucun olmayacağı inancıyla hareket ettim, elimden geleni yaptım fakat olumsuz sonuç gerçekleşti" diyemez; çünkü makul bir vatandaş alacağı alkolün(ayrıntılara girmiyorum ama alkol derken davranışları etkileyebilecek dozdaki alkolden bahsediyorum) etkisiyle davranışlarını yönlendiremeyeceğini bilir. Bu yüzden de -kendi fikrimce- kişi araç kullanmadan önce alkol alırken doğabilecek olumsuz sonuçlara iradesi ile katlanmış, tahammül etmiş, razı gelmiştir. Bu bakımdan bu durumdaki bir kişi 5237 Sayılı TCK madde 21(2) gereğince yani olası kasttan dolayı sorumlu olmalıdır.