Mesajı Okuyun
Old 12-09-2006, 21:37   #15
alisuat

Birincisi :5237 sayılı Türk Ceza Kanununun taksirli suçları düzenleyen ilgili maddesi :
MADDE 22. - (1) Taksirle işlenen fiiller, kanunun açıkça belirttiği hallerde cezalandırılır.
(2) Taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanuni tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir.
(3) Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi halinde bilinçli taksir vardır; bu halde taksirli suça ilişkin ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.
3. fıkradanda anlaşılacağı üzere, her düğün döneminde, milli maçlarda haberlerde sıkça duyulan ve gazetelerde boy boy yayınlanan maganda kurşunları yine can aldı haberlerine rağmen bu haberleri bizzat yaşayan ve de habere konu şahısları adliyeye intikal ettiren polis memurunun yapmış olduğu eymeninin bilincinde olmadığını söylemek biraz samimiyetsizlik olur bence,
İkincisi : Bu olayda gözden mi kaçtı yoksa ben mi yanlış yorumluyorum ama polis memurunun yaptığı bu eylem aynı zamanda 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunun 170. maddesinin (c) fıkrasına göre "MADDE 170. - (1) Kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda.......c) Silahla ateş eden veya patlayıcı madde kullanan........" suç olarak kabul edilebilir mi? edilemez mi?
Üçüncüsü :
Alıntı:
Bilinçli taksir ve olası kastın aynı ceza yasasında , bu kadar tartışmalı ve soyut gerekçelerle birlikte bulunmasını yanlış bulmuyor musunuz?
Sayın yöneticimizin sormuş olduğu soruya şahsım olarak evet yanlış buluyorum cevabını vermek isterim ki, bu kavram tamamen yoruma açık, Cumhuriyet Savcısı ve Hakimin takdirine bırakılmış bir madde olarak görüyorum.