Mesajı Okuyun
Old 01-06-2016, 14:05   #1
Avukat Tekin

Varsayılan İcrada Eski Hale İade

Sayın meslektaşlarım merhaba.
Senet borçlusu aleyhine yapılan kambiyo takibi neticesinde, senet borçlusunun iş yaptığı bazı 3. şahıslardan 89/1 yolu ile tahsilatlar yapılıyor.
Bu arada senet borçlusu menfi tespit davası açıyor.
Davada henüz tedbir kararı verilmemişken, icradan tahsil edilen paraların bir kısmı takip alacaklısına ödeniyor. Bir kısım para ise bu esnada menfi tespit davasında verilen tedbir kararı gereğince halen icra kasasında bulunuyor.
Menfi tespit davası borçlu lehine kesinleşiyor. Dolayısıyla şu anda İİK m.40 gereğince bir eski hale iade durumu mevcut.
Biz senet borçlusunun bir alacaklısıyız ve senet borçlusu aleyhine kesinleşmiş ilamlı icra takibimiz mevcut.
Eski hale iade olacak icra dosyasına haciz yazısı yolladık ve dosyada borçlu lehine doğacak hakka haciz koyduğumuzu bildirdik. Amacımız öncelikle borçluya iadesi gerekecek olan kasadaki parayı ve ardından borçluya halef olarak eski hale iade isteyip, alacaklıdan gelecek parayı tahsil etmek.
Ancak icra müdürü ilginç bir şekilde kasadaki parayı borçluya iade etmeyip, ödemeleri yollamış olan 3. şahıslara iade edeceğini söylüyor.
Hukuken de mantıken de bu paranın borçluya ait olduğunu ve dolayısıyla 3. şahıslara gönderilmemesi gerektiğini ifade etmemize rağmen maalesef bizi kaale almadı.
Çok aradım ancak bu duruma uygun bir Yargıtay yahut Mahkeme kararı bulamadım.
Eski hale iade dosyasındaki paraya haciz konabileceği ve ayrıca (asıl önemlisi) para 3. şahıslardan gelmiş olsa da borçluya iadesi gerekeceğine dair karar/içtihat yahut açık doktrin görüşü arıyorum.
İlgilenecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.