Mesajı Okuyun
Old 12-11-2006, 23:49   #6
Tiocfaidh

Seyda hanım, bayanların takım tutmalarına ve desteklemelerine bir itirazım olamaz. Ben de tribünden genç/yaşlı bir çok bayan tanıyorum, hepsi de hem paralarını hem vakitlerini hem de emeklerini harcıyorlar bu uğurda. Ama benim altını çizdiğim ve 'taraftar'lık olarak adlandırdığım tribün kültürünün, para verip biletix'ten bilet almak ve kendisine ayrılan koltuk üzerinde oturarak 90 dakika maç seyretmekten farklı bir içeriği var. Bir önceki mesajımda bunu belirtmek istedim, ancak ne yazık ki yanlış anlaşılmışım, küfür etmekten nefret eden biri olmama rağmen taraftar ile seyirci profilleri arasında var olduğunu düşündüğüm kriteri küfür olarak yansıtmışım.

Kimdir taraftar?

Taraftar 15 saat uykusuz, hatta çoğu zaman ayakta yolculuk yaptıktan sonra takımını deplasmanda yalnız bırakmayan kişidir.

Taraftar yağmurda ıslanmaktan, karda üşümekten, sıcakta terlemekten, çamurda kirlenmekten çekindiği için stada gelmeyen seyircilere inat tribünde yerini alıp takımını destekleyen cefakar yoldaştır.

Taraftar 10 saat kuyruk bekleyip ezilme tehlikesi geçirdikten sonra bile yılmayıp, bir sonraki hafta maça gidebilmek için deplasman yoluna düşen dosttur.

Taraftar sırf takımını yalnız bırakmamak için tek başına rakip taraftarlarla dolu kilometrelerce mesafedeki yolu yürüyerek geçmeyi göze alan kahramandır.

Taratar takımını yalnız bırakmamak için rakip takım taraftarının semtine giderken formasını ve atkısını giyerek bıçaklanmayı göze alan kişidir.

Taraftar rakip takım tribününde üzerine atılan yumurtalara ve hatta idrar torbalarına rağmen tribüne ve maçlara tövbe etmeyen inatçı kişiliktir.

Taraftar bir maç öncesi veya sonrası polis tarafından gözaltına alınan, nezarethanede sabahlayan, ancak buna rağmen kombine biletini yırtıp atmayan kişidir.

Taraftar maç öncesi cop yese de, biber gazı solusa da(hatta şimdilerde portakal gazı da sıkıyorlar) tribüne girdiğinde herşeyi unutan futbol aşığıdır.

Kendini taraftar olarak değerlendiren biri olarak yaşadıklarımdan sadece aklıma gelenleri yazdım. Bunları yazarken, sadece seyircilerle aramızda olan farkı dile getirmek istedim. Yapmış olduğum ayrım cinsiyet üzerine bir ayrım değildir, sadece bayanların fiziksel ve ruhsal yapıları itibarıyla taraftar grubunda yer almalarına katılmadığımı belirtmek istedim.