Mesajı Okuyun
Old 07-12-2007, 16:59   #1
Konuk

Varsayılan ABD'de evlenip Turkiye'de boşanmak

Merhaba,
Ben Turkiye'de yasamakta ve 15 yildir ulkemde tip doktoru olarak calismakta iken 3 ay once ABD'nin Virginia eyaletinde Amerikali olan esim ile evlendim. Meslegime ve ekonomik ozgurlugume onem veren bir insanim. Ancak evlendikten sonra esim orada yasal olarak oturmam ve calismam icin gereken belgeleri gondermedi. Ekonomik durumunu bahane etti. Aile butcesinden habersiz gunluk olarak sadece 10 dolar alarak (gunluk ihtiyaclar ve harcamalar icin) yasamima devam ettim. Kredi karti cikartmadi,dolasmam icin araba anahtarlarini vermedi. Gunluk harcamalarimdan herturlu ihtiyacimi da karsilamami bekledi. Ayrica gitmeden onceTurkiye'de evlilik nedeni ile yaptigim harcamalar (ucak bileti, alisveris vb.) nedeni ile olusan kredi borcumu da 3 ay boyunca odemedi. Green card cikartmak sadece 2 ay alir diye oyaladi. Baska kisilerle gorusmemi istemedi ve arkadas edinmeme mani oldu. Yine de orada edindigim arkadaslarimdan prosedurun en az 6 ay alacagini ogrendigimde de daha once soyledigi bu sozleri yalanladi. Aramizda gelisen tartismalarin birisinde ise aniden internete girip tek yon ucak bileti alip beni tekrar Turkiye'ye gonderdi. Tartisma nedenlerimiz genelde Green Card basvurusu, borclarim ve evde bana karsi uyguladigi hizmetci ya da kole muamelesi idi. Buraya dondugumde "spouse abuse" olayinin gocmen kadinlara yonelik sıkca uygulanan bir kotu muamele oldugunu cesitli makaleler okuyarak ogrendim. Su anda bu sistematik kotuye kullama olayini bir daha yasamamak icin bu evliligi tek tarafli bitirme karari aldim. Bu konuda sizden bilgi ve destek almak amaci ile asagidaki sorularima yanit ariyorum:
1.Kendisinin Turk olan ilk esinden Amerika da bosandigini biliyorum fakat Turkiye'de bosanip bosanmadigini ogrenmek icin ne yapmam gerekir ? Cunku belki de bu nedenle Green Card basvurusunu geciktirmis olabilir diye dusunuyorum.
2. Bosanma davasini Turkiye'den yapabilme imkanim var mi? Amerikan Buyukelciligi araciligi ile dava acabilir miyim? Cunku bu islem icin ABD'ye gitmem ve orada kalmam icin gereken extra maddi yuku kaldirabilecek durumda degilim..
Lutfen beni aydinlatiniz..
Saygilarimla