Mesajı Okuyun
Old 26-02-2007, 15:39   #3
Av.Fehmile Danış

Yanıtınız için teşekkürler Hulusi Bey.
Şimdi sizin sorunuza cevap vereyim. Sözünü ettiğim " gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi" noterde düzenlenmiş.Yani resmi şekilde yapılmış,geçerli bir sözleşme.Fakat sorun şurda: Ben bu sözleşmeyi tapuya şerh ettiremiyorum.Çünkü bu satış vaadi ile müvekkilime satışı vaadedilen dairenin bulunduğu apartman,tapuya kayıtlı değil.Daha doğrusu,davalı müteahhit tarafından yapılan bu yeni bina;eski bir binanın yıkılarak yerine yeni bina yapılması şeklinde inşa edilmiştir. Tapu kayıtlarında ise; eski, yıkılmış olan binanın kat mülkiyeti şeklindeki kayıtlar mevcuttur.Müteahhit, yapması gereken "cins tashihi" işlemini henüz yapmamıştır.Bu nedenle, "gayrimenkul satış vaadi sözleşmesine" dayanarak,müvekkilim adına tescil istediğimde bu davanın uzun süreceğini düşünerek,müvekkilin mağduriyetinin giderilmesi açısından daha pratik bir sonuç verir umuduyla;söz konusu dairenin teslimini dava yoluyla talep ettim ve ihtiyati tedbir kararı da aldırdım.Ama bu tedbir kararı bile davalı müteahhidi bağlamıyor olacak ki;müteahhit yakın zamanda ,fiilen "gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi" ile müvekkilime vaadettiği daireyi başkasına teslim edecektir. Sözleşmede ayrıca,tescil hak ve taleplerinin kat mülkiyetinin kurulması ile talep edilebileceği düzenlenmiştir.Kat mülkiyetinin veya kat irtifakının kurulması da hemen olabilecek bir şey değildir. Bu nedenlerle,ne yapabileceğim konusunda meslektaşlarımdan öneri bekliyorum. Teşekkürler.