Mesajı Okuyun
Old 10-03-2010, 17:13   #26
Aslı Aydın

Merhabalar,

Ben de Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Okulumuzda bilindiği gibi hazırlık okumak mecburi. Eğer ki COPE denen hazırlık atlamaı sınavını geçemezseniz veya dış sınavlarla yeterliliğinizi kanıtlayamazsanız tabii ki. Ben intermediate kurundan yani 3. kurdan başlayarak 4. ve 5. kuru da okuyarak hazırlık sınıfını 1 yılda tamamladım. Anadolu Lisesi çıkışlıydım. Belki bunun bir faydası olmuş olabilir.

Fakültemizde İngilizce olan derslerin değeri %30. Bu dersler sadece hukuk dersleri değil tabii ki. Türk Hukuku ile ilgili tüm dersler Türkçe, uluslararası nitelikteki dersler ise İngilizce olarak verilmekte. Bunlar dışında ise İstatistik, Ekonomi, Felsefe, Maliye gibi dersler de İngilizce olarak okutulmakta. Ayrıca fakültemizde 2. sınıf dersi olarak İngilizce Hukuk Terimleri dersi mevcut.

Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında, İngilizce hazırlık okumak hukuk dersleri dışında İngilizce olarak verilen dersler için bir gereklilik halini alıyor. Fakat bu durum hazırlıkta mükemmel bir İngilizce öğrendiğimiz anlamına da gelmiyor her zaman. Benim düşüncem ise genel İngilizcenin yanında, üniversite eğitimi olduğu için, hazırlıkta da bölüme yönelik bir İngilizce eğitiminin verilmesinin gerekli olduğudur. Sizler de takdir edersiniz ki tek dönemlik bir İngilizce Hukuk Terimleri dersinin, İngilizcenin hukukta tam olarak ve rahatlıkla kullanılacağı bir ders olması mümkün değildir.