Mesajı Okuyun
Old 31-07-2006, 23:18   #2
Gemici

Sayın abay,
anlaşma İsviçre'de yapılmış, Türkiye'de değil. Buna rağmen, taraflar şu anda Türkiyede bulundukları(veya olay Türkiy'de takip edildiği) için, anlaşmaya Türk hukukunun uygulanması gerektiği düşüncesindeyim. Türk hukukunu uyguladığımızda anlaşmanın Türk hukukuna uygun olup olmadığını sormamız gerekecek. Böylesi bir soruya borçlar kanunu madde 408 cevap veriyor:

Alıntı:
Borçlar Kanunu:
IV:EVLENME TELLALLIĞI:
Madde 408 - Evlenme tellallığı, ücrete hak bahşetmez.

Böyle olunca'da olayınızdaki anlaşma Türk Hukukuna ve Kamu Düzenine aykırı olur. Böyle bir anlaşmadan dolayı bir hak iddia etmek mümkün değil bence.

Aynı durum Alman Hukuku için söz konusu; Evlenme aracılığı konusunda yapılan anlaşmalarda anlaşma ücretini dava etme olanağı yok. Eğer ücret ödendiyse geriye istenemiyor. Kumar borcu gibi.

İsviçre Hukukun'da durum biraz değişik; Bu hukuk ücretin ödenmesini öngürüyor. Ücreti hak edebilmek için aracılık yapılan evliliğin gerçekleşmiş olması gerekir bence. Gerçekleşmediyse, aracı ücretin tamamını hak etmemiş olur. Sadece bir tazminat istiyebilir bence. İsviçre Borçlar Kanunu Madde 406a ve devamında evlilik ve eş bulmada aracılık anlaşmasının şartlarını sıralamış. Olayınızdaki anlaşma bu şartlara uygun mu değil mi bilmiyorum. İsviçre Borçlar Hukukunu'nu(Obligationenrecht)bulabileceğiniz linki aşağıya alıyorum. Anlaşma kanundaki şartlara uygun mu değil mi bakarsınız.

Türk Borçlar Kanunu'nun açık hükmüne rağmen, nasıl icra muamelesi başlatılır anlıyamadım bir türlü?

Anlaşmayı imzalıyan kimse, anlaşma metni Almanca olduğu için, metni anlamadan imzalamış, anlaşma geçersiz diye bir gerekçe ileri sürülemez bence. Öyle bir şey olmuş olsaydı, Avrupa Ülkelerinin hukuk sistemleri felce uğrardı; her önüne gelen anlamadan imzaladım, anlaşmaya bağlı değilim diye anlaşmadan vaz geçerdi. Alman Hukukunun bu türden gerekçelere verdiği cevap: Memlekette anlşma özgürlüğü var, herkes istediği kişi veya kişilerle anlaşma yapma özgürlüğüne sahiptir. Anlaşma metnini anlamadıysan neden imzaladın? Kimse seni anlaşma yapmaya zorlamadı. Kendi iradenle yaptığın anlaşmaya uymak zorundasın oluyor.

Saygılarımla

http://www.admin.ch/ch/d/sr/2/220.de.pdf