Mesajı Okuyun
Old 29-01-2006, 19:29   #1
mehmetdemirlek301

Varsayılan İhtiyati Hacizde Teminat İadesi-bağımsız Yargı

Değerli meslektaşlar;
İhtiyati haciz yapıyorsunuz, kararı infaz edip icra takibine geçiyorsunuz, icra takibini kesinleştiriyorsunuz, mahkemeden teminatın iadesini istiyorsunuz.2 yıldan beri bazı mahkemelerde, bu aşamalarda hemen teminat iade edilmiyor, borç luya teminatın iadesine muvafakat edip etmediği yönünde muhtıra tebliğ ediliyor.Bazı durumlarda borçlunun bu adreste bulunmuyor adresi terketmiş.İcra dairesinde tebliğatı 35'e göre yapmışınız, hakime söylüyorsunuz.Hakim diyor ki; böyle böyle..Diyor ki:Bila da dönse teminatı iade ediyoruz, 35'e göre yapmanıza gerek kalmıyor.Ben de diyorum ki; zaten tebliğat yapılmayacak, pratikte bir faydası olmayan bu işlemi niye yapıyoruz, Verilen cevap: -Müfettişler böyle istiyor.
Borçluya muhtıra çıkarılması uygulaması yaklaşık 2 yıldır bazı mahkemelerde uygulanıyor.Birkaç hakime bunun gerekçesini sorduğumda:-Müfettişlerin böyle istediği cevabını alıyorum.
Şimdi soruyorum, bu kadar basit bir olayda dahi Adalet Bakanlığı'na bağlı müfettişlerin YARGIÇ BAĞIMSIZLIĞI'na bu kadar etki edebilmesi düşündürücü değil mi?