Mesajı Okuyun
Old 29-09-2007, 14:22   #1
Av.bozkara

Önemli Ödemesi Çekle Yapılan Aracın Ayıplı Çıkması - Sözleşmeden Dönme - Çek İptali

Sevgili Meslektaşlarım,

Arama motorundan baktım benim olayıma benzer bir olay mevcut ancak bir türlü çözüme kavuşturulamamış. Bu konunun aydınlatılması bence tüm meslektaşlar açısından yararlı olacak. Herkesten fikirlerini aktarmalarını rica ediyorum!

Müvekkilim bir şahıstan ikinci el bir araba satın alıyor. Karşılığını nakten değil de çek olarak ödüyor. (Çekin vadesi henüz gelmedi) Ancak aracı kulandıktan bir kaç gün sonra ayıplı olduğunu anlıyor. Araçta bir çok arıza mevcut. Şimdi müvekkil sözleşmeyi fesh etmek ve çeki geri almak istiyor.

Öncelikle araçtaki ayıbın tespitini yaptırıp; ardından tespit raporu ile beraber genel mahkemede borçlu olmadığımızın tespiti (menfi tespit) davası açarak bu davada; bankada çek karşılığı olarak yatmış olan paranın üzerine tebdir koydurarak çekin ibrazı halinde karşılığının ödenmemesini talep etsek mi doğru olur? Çekin 3. kişinin eline geçmesi halinde durum ne olur? Tedbir kararı; ciro ile alacak hakkı doğan iyi niyetli 3. kişilere yapılacak ödemeleri de engeller mi? Daha hızlı çözüme ulaşabileceğimiz bir yol var mıdır?

Akıl yürüten,emek veren tüm meslektaşlara şimdiden sonsuz teşekkür!!