Mesajı Okuyun
Old 13-09-2007, 17:36   #2
Seyda

Sayın arzaplı;

Öncelikle sorduğunuz ilginç sorulardan ötürü sizi kutluyorum

Yağma suçunu düzenleyen 149.maddenin 2.fıkrasında şöyle bir hüküm var :

2) Yağma suçunun işlenmesi sırasında kasten yaralama suçunun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hâllerinin gerçekleşmesi durumunda, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

Maddede geçen ayrıca kelimesi ile; yağmaya ilişkin hükmün (olayda nitelikli yağma olduğu söylediğiniz gibi açıktır) ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçuna ilişkin hükmün birlikte uygulanacağı anlatılmak istenmiştir.

Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçunda ölüm neticesinin meydana gelmesi m.87/son'da düzenlenmiştir.Buna göre;

(4) Kasten yaralama sonucunda ölüm meydana gelmişse, yukarıdaki maddenin birinci fıkrasına giren hâllerde sekiz yıldan oniki yıla kadar, ikinci fıkrasına giren hâllerde ise oniki yıldan onaltı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Ancak ben olayda neticesi sebebiyle ağırlaşmış kasten yaralama değil, kasten öldürme suçu görüyorum.Bu nedenle burda yağma ve kasten adam öldürme suçları arasında gerçek içtima uygulanması gerekir diye düşünüyorum.Yani fail hem yağmadan, hem de adam öldürmeden dolayı cezalandırılmalıdır.

Saygılarımla..